Головна / Новини / Тепер об’єднанню громад не заважатимуть «кордони» між районами

Тепер об’єднанню громад не заважатимуть «кордони» між районами

22/03/2017

22 березня у Департаменті інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю ОДА відбулась прес-конференція на тему: «Нові можливості для об’єднання для чотирьох громад Вінницької області».

14 березня 2017 року Верховною Радою було ухвалено Законопроект №5520 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо особливостей добровільного об’єднання територіальних громад, розташованих на території суміжних районів». Наразі Закон готується до підписання Президентом України.

Про передбачені цим законом умови та можливості для об’єднання суміжних громад, що належать до різних районів, ішлося під час прес-конференції, ініціатором та модератором якої став директор Вінницького відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олег Левченко.

Участь у заході взяли голови 4 громад, які мають намір об’єднатись, але яким для здійснення цього кроку бракувало закону про об’єднання в межах суміжних районів, - голова Росошанської сільської ради Володимир Андрійович Сличук, голова Краснопільської сільської ради Анатолій Петрович Мартинюк, голова Луко-Мелешківської сільської ради Володимир Миколайович Сич та голова Гніванської міської ради Володимир Володимирович Кулешов. Також спікером прес-конференції був Перший заступник керівника Секретаріату – завідувач Центру інвестиційної спроможності та залучення ресурсів Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Володимир Іванович Репей.

За словами Олега Левченка, ці 4 громади були серед перших, хто виступив з ініціативою про об’єднання, але вони належать до різних районів, а оскільки існувала певна законодавча колізія, то на заваді завершення процесу їхнього об’єднання ставала ЦВК, яка відмовляла у призначенні перших виборів у цих об’єднаних громадах.

«Це була неприємна, але логічна і цивілізована боротьба за те, щоб громади, які живуть разом і мають власне бачення функціонування, об’єдналися. Але тепер ця епопея закінчилась, більшість Верховної Ради проголосувала за цей закон, тепер ці громади мають право об’єднатися. Найближчим часом, як тільки закон буде підписано Президентом, вони «перезапустять» свій процес об’єднання. Вони вже зробили для цього всі кроки, а тепер отримали не тільки шанс виборів, а шанс стати сильними громадами», - зазначив директор Вінницького відокремленого підрозділу Установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Олег Левченко.

Голова Росошанської сільської ради Липовецького району Володимир Сличук розповів, що до очолюваної ним громади виявила бажання приєднатись Очитківська сільська рада Оратівського району.

«Очитківська сільська рада повністю пройшла процедуру, дала згоду, відбувся схід села. Від нас вони за 12 кілометрів по прямій дорозі, це 12 хвилин їзди зі швидкістю 60 км/год.  Вони в Оратівському районі, але дуже відірвані від того району. Їдучи до Оратова, їм треба проїжджати нашу територію, потім повертати, виходить 47 кілометрів… У загальносвітній школі у них 39 учнів, і майже така ж кількість педагогічного та обслуговуючого штату школи… Якщо люди виявили таку волю, то і керівники Росошанської та Очитківської сільських рад, і керівництво двох районів, і обласне, і Верховна Рада повинні виконувати волю людей», - каже Володимир Сличук.

Також про бажання громад Яришівки та Іванівки Тиврівського району і громади села Лука-Мелешківська Вінницького району створити спільну об’єднану територіальну громаду говорив голова Луко-Мелешківської сільської ради Володимир Сич. За його словами, віл Луки до Яришівки 6 кілометрів, до Іванівки теж майже стільки, люди хочуть жити разом і покладають великі надії на розвиток підприємств, яких особливо багато діє в Луці-Мелешківській, на спільне поліпшення інфраструктури… Але досі ці ініціативи були заручниками законодавства.

Сільський голова Краснопілки Гайсинського району Анатолій Мартинюк розповів, що завдяки цьому закону до Краснопільської ОТГ увійдуть також Нараївська (це село найдалі від Краснопілки, за 11 км) і Митківська сільради Гайсинського району та Кивачівська і Тополівська Теплицького району (до одного три, до іншого 1 кілометр).

«З цих сіл Теплицького району більшість населення їде в лікарню в Гайсин. Зараз «швидка» і пологовий для Теплицького району знаходяться в Бершаді, за 60 км, до Гайсина ж 25… Люди ставлять питання: що буде далі, коли цей закон буде підписано? Відповідаємо, що вже скоро. Тепер в цих громадах будуть відбуватися сходи громадян, і вже буде що сказати людям», - каже Анатолій Мартинюк.

Новим цікавим і потужним конгломератом назвав Олег Левченко потенційну об’єднану територіальну громаду, що постає на базі міста Гнівань Тиврівського району та сусіднього села Демидівка, що в Жмеринському районі.

Як тільки було ухвалено Закон про добровільне об’єднання, ми прийняли рішення сесії міськради і роздали пропозиції навколишнім селам. Вони довго думали, ніхто не хотів скидати з себе корону сільського голови і ставати старостою… Більш ніж через рік розпочати процес об’єднання погодилась Демидівська територіальна громада. Вона складається з Могилівки та Демидівки, населення 2300 осіб. Демидівка від нас на відстані кілометрів 6, а Могилівка розташована поруч, через Південний Буг. Сам Бог нас уже об’єднав давним-давно. Родинні зв’язки, багато жителів Могилівки працювали і працюють на підприємствах нашого міста, діти ходять до школи у Гнівані…», - розповів Гніванський міський голова, додавши, що Демидівський сільський голова Іван Петрович Браславець, який всіляко підтримував об’єднання, так і не дожив до завершення цього процесу, пішовши з життя кілька днів тому…

Про позитивну роль народних депутатів від Вінниччини в ухваленні законів, необхідних для об’єднання громад, говорив, зокрема,  Перший заступник керівника Секретаріату ресурсів Вінницької обласної Асоціації органів місцевого самоврядування Володимир Репей. Він також розповів про створений нещодавно Клуб голів об’єднаних територіальних громад та про методичну допомогу, яку надає Асоціація в процесі об’єднання.

«Процес добровільного об’єднання набирає обертів. Ще багато роботи, пов’язаної з упорядкуванням законодавства. Але досвід тих, які стали першими, показує, що реформа призводить до змін на краще… Наступним кроком має стати, зокрема, ухвалення закону, який дав би громадам право розпоряджатися землями та іншими ресурсами, розташованими за межами населених пунктів.», - зазначив наприкінці розмови Олег Левченко.