Головна / Новини / Бальцерович: Україна має показати реформи, а не тільки просити грошей"

Бальцерович: Україна має показати реформи, а не тільки просити грошей"

02/02/2015

Польський політик, економіст і реформатор Лешек Бальцерович вважає, що Україні необхідно провести системні зміни у економіці, зокрема зменшити субсидії та розвивати конкуренцію, а не лише просити грошей в інших країн. Про це пише 24tv.ua.

"У вас ситуація набагато легша, ніж у Польщі 1989 року. Не все було відомо, ми були першою країною, яка робила ці реформи: від соціалізму до капіталізму. Дуже важливо, щоб Україна показала, що вона робить реформи, які в інтересах України, що не тільки хоче грошей від інших країн. Покажіть же, що ви не Греція!"— сказав Бальцерович на зустрічі в Києві.

На думку економіста, Україні треба зменшити субсидії, провести реформу "Нафтогазу": "зробити систему, щоб не можна було красти", професійно підготувати до приватизації державні підприємства, розбити монополію.

"У вас є дуже добрі економісти, вони знають, що робити", — зазначив Бальцерович, наголосивши, що в умовах війни необхідно діяти якнайшвидше", — додав експерт.

Лєшек Бальцерович провів у Польщі швидкі і радикальні реформи, які згодом стали еталоном для багатьох економістів. Завдяки цим змінам Польща вирвалася з бідності, ставши сучасною країною з потужним потенціалом.

У серпні 1989 Лех Валенса після тривалих пошуків відповідної кандидатури запропонував Бальцеровичу увійти до складу першого уряду «Солідарності» і очолити економічні реформи у Польщі.

12 вересня 1989 Бальцерович обійняв посаду віце-прем''''єра і міністра фінансів в уряді Тадеуша Мазовецького. Він також очолив Економічний комітет при Раді Міністрів Польщі. Бальцерович запропонував свій план якнайшвидшого переходу від планової державної економіки, що залишилася у спадок від Польської Народної Респубіки, до ринкових відносин і верховенства приватної власності. Пропонований комплекс реформ отримав назву «План Бальцеровича», але часто його називали «шоковою терапією».

«План Бальцеровича» передбачав суворе обмеження інфляції, приведення до рівноваги протягом року державного бюджету, товарного та грошового ринків, переведення всіх сфер економіки на ринкові відносини. Для цього підвищувалися роздрібні ціни, скорочувалися бюджетні дотації, обмежувалися грошові доходи, а для підприємств вводилася частковий внутрішній обіг злотого і встановлювався його єдиний курс.

ЗУСТРІЧ З ЛЄШЕКОМ БАЛЬЦЕРОВИЧЕМ ВІДБУВАЄТЬСЯ У РАМКАХ МАЙСТЕРНІ ЄВРОПЕЙСЬКОЇ ПОЛІТИКИ ІМ. БОГДАНА ОСАДЧУКА

Що Бальцерович міг би розповісти українським міністрам про зарплату, квартири, авто і реформи