Головна / Новини / Розвиток е-урядування у найбільших містах України: результати дослідження 2016

Розвиток е-урядування у найбільших містах України: результати дослідження 2016

23/05/2017

Моніторинг рівня впровадження інструментів електронного урядування в органах місцевого самоврядування найбільших міст України здійснюється коаліцією громадських організацій за ініціативи ГО "Подільська агенція регіонального розвитку" четвертий рік поспіль.

Протягом попередніх 3-х років в рамках дослідження вивчалися впровадження та розвиток таких інструментів, як офіційні веб-сайти, системи електронного документообігу органів місцевого самоврядування та організація надання адміністративних послуг через ЦНАП.

У 2016 році було дещо оновлено методологію моніторингу, таким чином дослідження здійснювалося за 5-ма основними напрямками: рівень інформаційної наповненості офіційних Інтернет-ресурсів міських рад, ступінь упровадження інструментів електронної партисипації в містах України, рівень доступу до інформації, що перебуває в розпорядженні органів місцевого самоврядування, рівень організації сервісної діяльності ОМС та ступінь впровадження систем електронного документообігу в діяльності міських рад. Дослідження дало змогу сформувати розуміння щодо рівня впровадження та розвитку даних інструментів на місцях станом на кінець 2016 р., простежити динаміку змін протягом кількох останніх років, виявити проблемні моменти та кращі напрацювання, сформувати рекомендації містам щодо прискорення розвитку технологій електронного урядування на рівні муніципалітетів.

У поточному періоді до вибірки ввійшли 125 найбільших міст України, проте не вдалося провести дослідження Авдіївської міської ради (на момент дослідження в місті велися активні бойові дії, веб-сайт міської ради не працював) та органів місцевого самоврядування 26-ти міст, що розташовані на тимчасово окупованих територіях, таким чином, об’єктом дослідження стали органи місцевого самоврядування 98-ми найбільших міст України.

Моніторинг офіційних Інтернет-ресурсів органів місцевого самоврядування показав, що протягом останніх років спостерігається тенденція до збільшення кількості сайтів міських рад з якісним контентом і наявністю інформації, яка вимагається відповідно до законодавства, підвищення рівня  зручності веб-сайтів для користувачів.

Більшість досліджених міст використовують 2-3, рідше 5-6 інструментів зворотнього зв’язку із громадськістю. З 98-ми досліджених міст абсолютна більшість – 73 міста – застосовують інструмент електронних петицій задля формування зворотнього зв’язку та залучення мешканців до прийняття рішень місцевого рівня. З цією метою міста використовують такі електронні ресурси, як Єдина система електронних петицій, платформа «Розумне місто», створення електронної форми для подачі петицій безпосередньо на сайті міської ради, створення окремих міських порталів електронних петицій.

Більшість органів місцевого самоврядування забезпечують належні умови для доступу громадян до публічної інформації, що перебуває в їхньому розпорядженні. Поряд з цим, понад 50% досліджених органів місцевого самоврядування наразі не здійснюють жодних дій задля впровадження цієї ініціативи і лише третина муніципалітетів оприлюднює інформацію у формі відкритих даних відповідно до чинного законодавства.

Проаналізувавши різні аспекти організації діяльності Центрів надання адміністративних послуг, можна дійти висновку, що органи місцевого самоврядування повсякчас працюють над поліпшенням рівня доступу та зручності отримання адміністративних послуг – зростає кількість ЦНАП, у яких облаштовано рецепції, встановлено систему електронної черги та інформаційні електронні термінали самообслуговування, здійснюється зонування приміщення та інформування клієнтів про результати розгляду заяви на отримання послуги. У 2016 р. збільшилася кількість ЦНАП, у яких створено умови для людей з особливими потребами та урізноманітнилися такі пристосування для різних категорій користувачів. Наразі можливість замовити або отримати адміністративні послуги в електронній формі надають лише 39 міст з 98-ми досліджених, при цьому більшість з них використовують з цією метою платформу igov.org.ua. І хоча на даний момент не йдеться про повноцінні електронні послуги, а радше про можливість замовити послугу в режимі он-лайн, використання такої практики є важливим кроком на шляху до впровадження власне адміністративних послуг в електронній формі.

Станом на кінець 2016 р. систему електронного документообігу було впроваджено в 52-ох містах, і цей показник щороку зростає. 27 муніципалітетів хоч і не мають цілісної СЕД, використовують окремі її елементи. Лише 19 міст не використовують жодні електронні інструменти в організації внутрішнього документообігу.

За результами дослідження сформовано докладний аналітичний звіт та здійснено ранжування міст як за основними напрямами моніторингу, так і за окремими підкатегоріями.

Ознайомитися більш детально з результатами дослідження можливо за посиланням (українська та англійська версії): https://drive.google.com/drive/folders/0B-bC7Ah8JpqlU2xuQnROWW53SVE?usp=sharing

Нагадаємо, що у 2013 році було презентовано результати моніторингу ефективності впровадження системи електронного урядування в містах України, окреслено основні тенденції в становленні та розвитку електронного урядування на місцевому рівні.

Також у 2014 році було представлено результати дослідження «100 міст – крок вперед. Моніторинг впровадження інструментів електронного урядування як основи надання адміністративних послуг в електронному вигляді».

З результатами моніторингу за 2015 рік також можна ознайомитися.