Головна / Новини / Вінничани переймали польський досвід співпраці влади і громадських організацій

Вінничани переймали польський досвід співпраці влади і громадських організацій

29/09/2016

Протягом тижня представники влади та громадських організацій Вінниччини у Варшаві та Лодзі мали можливість побачити, як співпрацюють польські громадські організацій з органами місцевого самоврядування.

Учасники делегації мали можливість відвідати Центр громадських консультацій мерії Варшави, Фундацію «Майстерня громадських досліджень та інновацій «СТОЧНЯ», міську раду міста Лодзь та раду воєводства Лодзького, Лодзький громадський центр для неурядових організацій та активістів, яке підтримується Лодзькою мерією «OPUS», Арт-інкубатор як міську інституцію культури, Фундацію «Нормальне місто – феномен», Асоціацію міських ініціатив «Топографії» і дізнатись про форми співпраці самоврядування та громадських організацій на даних рівнях. 

Поїздка відбулася у рамках проекту співфінансованого у рамках програми «Підтримка демократії» польського співробітництва для розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Організаторами візиту з польського боку були Фундація «Лідери змін» та Програма Study Tours to Poland, а з українського – ГО «Подільська агенція регіонального розвитку».

До складу делегації увійшли: представники громадських організацій Вінниці (Світлана Дубина (ГО «Вісь»), Мар’яна Трачук (БФ «Подільська громада»), Людмила Неверицька (ГО «Самодопомога»), Вікторія Драчук (ГО «Кресов’яци»), Анна Чайковська (ГО «Суспільна служба України»), Ірина Пущик (ГО «Центр Поділля-Соціум»), Алла Студілко (ГО «Джерело надії»), Наталя Сергієнкоя (ГО «Прогресивні жінки»), Наталя Величко (ГО «Подільська агенція регіонального розвитку»), представники органів місцевого самоврядування (Олена Василишина (Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації), Володимир Хорошев (Департамент правової політики та якості Вінницької міської ради), Юлія Кашпрук (Інститут розвитку міст)) та ЗМІ (Ганна Гаращук, головна редакторка сайту «Вінниця Інфо»)

Також були представники міста Рівне: Андрій Токарський (Громадянська мережа ОПОРА) та Олександр Лопачук (відповідальний за зв’язки з громадськими організаціями,начальник відділу інформаційно-аналітичного забезпечення Рівненської міської ради).

Польські колеги розповіли вінничанам, як громадські організації Польщі стали «містком» між владою і людьми. Найперше, у Польщі громадська діяльність чітко прописана законом, в якому дано вичерпний перелік діяльності, якою займаються неурядові організації. Всього передбачено 33 волонтерської діяльності. Законом прописано, що органи місцевого самоврядування зобов’язані співпрацювати з неурядовими організаціями.

Як розповіла вповноважена Маршалека Лодзького воєводства з питань неурядових організацій, Ольга Богданьська, у воєводстві (як у нас обласна рада – ред.) з 2012 року діє порадник, яким прописано, як вони повинні працювати з неурядовими організаціями.

«Адміністрація веде два види співпраці: фінансова і нефінансова. Щодо нефінансової підтримки, ми надаємо допомогу в написанні проектів, бо по багатьох програмах кошти виділяє ЄС, тому є відповідні стандарти. Ряд заходів проводиться під патронатом Маршалека, що дозволяє знайти фінансову підтримку бізнесу чи отримати нові контакти. Надаємо організаціям приміщення, які знаходяться у власності воєводства. Також займаємось інформуванням діяльності організацій на нашому сайті», - розповіла Ольга Богданьська.

Загалом польські посадовці зазначають, що вони делегують громадським організаціям ряд завдань. Це можуть бути різні опитування, організація заходів, адже громадські організації ці роботи можуть провести якісніше, швидше і дешевше.

Але не завжди громадські організації знаходили порозуміння з органами влади. Наприклад у Лодзі, для того щоб звернути увагу до проблем міста, активісти вночі перекопували газони, які повинна була доглядати мерія, перекривали велосипедами рух для транспорту, щоб в місті побудували велодоріжки та ряд інших схожих радикальних мір.

Це, за словами голови фундації «Феномен» Губерта Баранського, було років 5 тому, і призвело до позитивних змін. Зараз у місті кругом є велодоріжки, 30 станцій з велосипедами для загального користування, доглянуті вулиці та зони відпочинку.

Також діяльність громадських організацій у Польщі допомагає викорінити корупцію у владі. Зокрема польські колеги поділились досвідом, як вони домоглись від представників влади рівних та відкритих умов у конкурсі на оренду приміщень комунальної власності. В двох містах – Варшаві і Торуні навіть створено інтерактивну мапу, на якій позначено приміщення комунальної власності, описано стан приміщення та вказано чи воно вільне, чи в оренді.

 «Основний рецепт успішної зміни – це впертість. Якщо представники громади ходять на засідання комісій, вони доносять свою думку і змушують владу працювати», - говорить Губерт Баранський.

Голова фундації «Феномен» розповів, що представники громадських організації у Польщі можуть ініціювати і зміни до річного бюджету міста. Але це мають бути обґрунтовані і фахові пропозиції від громади. Яскравим прикладом співпраці неурядових організацій з органами місцевого самоврядування у Лодзі є арт-інкубатор. Колись промислове місто зараз має багато приміщень недіючих заводів і фабрик, ці приміщення пристосовують під інші цілі. Так на території колишньої мануфактури ХІХ століття створили арт-інкубатор на площі 7 тис. кв. метрів, де громадські організації проводять культурні проекти – театральні вистави, покази мод, виставки, презентації. Також є місця під «офіси» для молодих підприємців, яким надають в оренду приміщення на пільгових умовах. Будівля належить мерії Лодзі, яка фінансує її утримання, а громадські організацій займаються розвитком культури. 

Анна Гаращук, фото Вікторії Драчук