20-21 квітня 2015 р. в Чернігові відбувся захід високого рівня «Децентралізація та розвиток громад в Україні» за участю заступників Міністрів закордонних справ країн Вишеградської четвірки (Польща, Чехія, Угорщина, Словаччини), України, місцевої влади, представників міжнародних донорських організацій, українських громадських експертів та журналістів. Так відкрилася серія з чотирьох запланованих у різних куточках України заходів з підтримки реформи децентралізації.
Заступник Міністра закордонних справ Республіки Польща Конрад Павлік, заступник Міністра закордонних справ Словацької Республіки Петер Буріан, молодший заступник Міністра закордонних справ Чеської Республіки Ярослав Лудва, Державний Міністр Міністерства зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини Мікола Іштван, заступниця Голови Верховної Ради України Оксана Сироїд, перша заступниця Міністра закордонних справ України Наталія Галібаренко та заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В''''ячеслав Негода - саме ці високопосадові одночасно зібралися в Чернігові, аби засвідчити бажання співпрацювати в контексті актуальних для країни перетворень. Зокрема, європейські високі гості запевнили, що уряди країн Вишеградської четвірки надаватимуть всіляку підтримку проведенню в Україні процесу реформ.
Упродовж першого дня до роботи також долучилися Посол Канади в Україні Роман Ващук, Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні Крістоф Вайль, представники дипломатичних та донорських структур США, Швейцарії та Швеції. Предметом перемовин офіційного представництва зі сторони європейських партнерів стала конкретна допомога в процесі децентралізації, а з боку української влади була озвучена поточна та перспективна ситуація в контексті реформи.
У свою чергу, у рамках окремого засідання експерти країн Вишеградської групи презентували успішні практики децентралізаційних процесів своїх країн та озвучили поради щодо реформування влади в Україні.
За словами заступника Міністра закордонних справ Республіки Польща Конрада Павліка, Уряд України зробив перші кроки в напрямку децентралізації. Але цей шлях довгий та тернистий, який треба пройти без помилок, спираючись на досвід країн Вишеградської групи. Наслідування польської моделі реформування місцевого самоврядування сприятиме йому.
На думку ж заступника Міністра закордонних справ Словацької Республіки Петера Буряна, Україні потрібно напрацювати власну модель реформування.
У свою чергу, молодший заступник Міністра закордонних справ Чеської Республіки Ярослав Лудва зазначив, що його країна пропонує послідовну допомогу Україні в розбудові громадянського суспільства, незалежних ЗМІ та реформування системі освіти. Надається і фінансова підтримка. На реконструкцію та перетворення в Україні Чехія виділила 2 мільйони євро.
Українські ж владці запевняють, що процес децентралізації вже розпочато. Зокрема, в бюджетній та податковій сферах. Прийнято ряд необхідних законів, проте на часі розробка та прийняття нових законопроектів, як то про місцеве самоврядування, про вибори до місцевих рад тощо. У свою чергу, вкрай важливо розпочати комунікувати реформу, аби людям були зрозумілі її переваги.
Перший круглий стіл, що мав на меті покращити координацію та підвищити синергію допомоги, яку Польща, Чехія, Угорщина та Словаччина надають Україні, проведено Міністерством закордонних справ республіки Польща та Solidarity Fund PL у співпраці з Поліським фондом міжнародних регіональних досліджень.
Джерело: Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень
Фото: Ігоря Бутенка