Головна / Новини / В гостях у внучки засновників с. Северинівки

В гостях у внучки засновників с. Северинівки

11/01/2012

Сільський голова с. Северинівка та представники ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» побували в гостях в внучки останнього власника родового маєтку Орловських-Соколовських у Северинівці.

Цікавим та плідним була також зустріч з пані Терезою Фірлей-Соколовською, яка є онучкою Анджея Соколовського, останнього власника родового маєтку Орловських-Соколовських у Северинівці. Як виявилося, до 1915 року в центрі Варшави на Краківському передмісті діяв магазин, який називався «Продукти Северинівки» та «Смаки Поділля». У ньому продавали продукти, вироблені в Северинівці, зокрема копченості, цукор, вино, медовуху, горілку тощо. Наїдки та напої, що постачалися з Поділля до Польщі, отримали понад 18 нагород на міжнародних ярмарках та виставках від Брюсселя до Санкт-Петербургу.

У зв’язку з Першою світовою війною северинівський магазин у столиці Польщі в 1915 році перестав функціонувати. Соколовські з 1917 до 1921 року жили в Києві, згодом змушені були залишити Україну й оселитись у Варшаві. Останній власник Северинівського маєтку Анджей Соколовський всіляко намагався зберегти причетність до родинного гнізда. Вдалося вивезти до Польщі частину майна - картини, архіви та інші сімейні реліквії...

З пані Фірлей-Соколовською ми домовились про виготовлення копій архіву, старовинних фотографій, аудіо- та відеозаписів, які стануть частиною музейної експозиції родини Орловських-Соколовських у Северинівці, - розповів Олег Левченко. А Северинівський сільський голова Олександр Христюк повідомив, що онучка Анджея Соколовського передала дідовим землякам зображення шляхетського родового дерева. На його основі створено герб села Северинівки, нещодавно затверджений на сесії сільради. Нащадки графського роду також отримали запрошення влітку відвідати Северинівку.