Головна / Новини / У Вінниці відкрилась фотовиставка з нагоди 25-річчя перших демократичних виборів у Польщі

У Вінниці відкрилась фотовиставка з нагоди 25-річчя перших демократичних виборів у Польщі

05/06/2014

Генеральне консульство Республіки Польща у Вінниці презентувало в обласній бібліотеці ім. Тімірязєва фотовиставку «Від Солідарності до Круглого Столу».

Ця експозиція, присвячена 25-й річниці перших майже вільних виборів до польського парламенту, є своєрідним репортерським звітом учасника тих подій Еразма Цьолки. Знімки розповідають про історію руху «Солідарність» - рушія демократизації Польщі (про паломництво Папи Івана Павла ІІ до рідної Польщі, повстання у Гданську, введення воєнного стану, засідання Круглого Столу – переговорів між тодішньою комуністичною владою та демократичною опозицією...).

Під час урочистої презентації виставки I секретар Генконсульства Республіки Польща у Вінниці, віце-консул, керівник Відділу у справах співпраці з поляками в Україні, з юридичних  питань та консульської допомоги Дамян Цярцінський розповів, що з нагоди цієї знаменної річниці у Варшаві 4 червня відбуваються святкові заходи, участь у яких беруть очільники Євросоюзу, керівники європейських держав, президент США Барак Обама та новообраний президент України Петро Порошенко. Також Дамян Цярцінський повідомив, що лауреатом першої премії «Нагороди Солідарності», заснованої Міністерством закордонних справ Республіки Польща, став громадянин України – дисидент, лідер кримсько-татарського народу Мустафа Джемілєв.

Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек у своїй промові нагадав і про те, що цьогоріч його країна відзначає ще й 10-річчя вступу до ЄС та 15-річчя членства в НАТО.

Детальніше про історію та значення виборів, що відбулись у Польщі 4 червня 1989 року, розповіла присутнім політолог та культуролог, випускниця факультету політичних наук та Студій Східної Європи Варшавського університету Івона Юрковська, яка приїхала до Вінниці як незалежний експерт на запрошення ГО «Подільська агенція регіонального розвитку».

За словами Івони Юрковської, та виборча кампанія була частково вільною, оскільки, згідно з домовленістю опозиції та комуністичної влади, до Сенату відбувалось вільне голосування, а в Сеймі опозиція могла розраховувати лише на 35% мандатів, тоді як 65% мали гарантовано отримати прокомуністичні владні сили. Результат вільного волевиявлення під час обрання складу Сенату показав тоді велику згуртованість суспільства навколо Громадського комітету лідера «Солідарності» Леха Валенси. В результаті таких переломних виборів Польща обрала свободу і отримала першого не комуністичного прем’єр-міністра (ним став Тадеуш Мазовецький). Польські вибори 1989 року стали також поштовхом до повалення Берлінського муру і здобуття незалежності державами Центральної та Східної Європи.

«Ми вже пізніше усвідомили, яка важлива подія відбулася в Польщі 4 червня 25 років тому. У вас в Україні нещодавно теж відбулись демократичні вибори Президента. Бажаю вам, щоб вибори 25 травня ви теж згодом згадували як важливу подію в історії України…», - сказала політолог Івона Юрковська.

Також участь у відкритті експозиції та відзначенні 25-річчя перших польських демократичних виборів взяли  Генеральний Консул Республіки Польща у Вінниці Кшиштоф Свідерек, голова Вінницької обласної ради Сергій Свитко, голова облдержадміністрації Анатолій Олійник та виконувач обов’язків Вінницького міського голови Сергій Моргунов.

«Приємно порадіти разом з нашими польськими друзями в день 25-річчя перших демократичних виборів у наших сусідів. Радіти можна за наших друзів поляків, які у свій час зробили свій вибір, стали на шлях демократичного розвитку своєї країни, зробили все можливе, щоб об’єднати суспільство, щоб з головного болю ЄС ще 20 років тому стати нині країною, яка є локомотивом Євросоюзу…», - сказав голова ОДА Анатолій Олійник, який також згадав про перші вибори на демократичній основі в СРСР у 1990 році.

А голова облради Сергій Свитко зазначив, що тодішні події в Польщі вплинули і на події в республіках СРСР, у яких (спочатку в прибалтійських) почали створюватись демократичні рухи – народні фронти, литовський «Саюдіс», а в Україні – Народний Рух, який привів нашу країну до незалежності.

«Ми вчилися у вас, як перемагати тоталітарний режим», - сказав Сергій Свитко.

Сподівання на подальший розвиток давніх дружніх взаємин Польщі та Вінниччини висловив також в. о. міського голови Вінниці Сергій Моргунов, звернувши також увагу на позитивний досвід Польщі в реформуванні місцевого самоврядування, який, на його думку, «можна швидко адаптувати до українських реалій».

Фотовиставка «Від Солідарності до Круглого Столу» діятиме в залі Вінницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. К. Тімірязєва (вул. Соборна, 73) до 18 червня.