Головна / Новини / У Вінниці відбувся круглий стіл з обговорення «Зеленої книги електронного урядування в Україні»

У Вінниці відбувся круглий стіл з обговорення «Зеленої книги електронного урядування в Україні»

26/11/2014

У Вінниці в конференц-залі ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» обговорили стратегію електронного урядування в Україні. Під час круглого столу на тему: «Цифровий порядок денний для України. Зелена книга: стратегія політики е-урядування» представники Робочої групи, що діє при віце-прем’єр-міністрі з питань регіонального розвитку та ЖКГ, представили «Зелену книгу державної політики у сфері електронного урядування в Україні». Це проект документу, до якого фахівці та громадськість вноситимуть свої пропозиції ще протягом трьох тижнів, після чого стартує розробка більш деталізованих документів – так званих «Білих книг е-урядування»

Участь у спілкуванні взяли представники місцевої влади, бізнесу та громадянського суспільства.

Як розповів співголова Робочої групи з розробки урядової політики в сфері розвитку е-урядування Олег Левченко, стратегія політики електронного урядування включає в себе 4 головних напрямки. Перший – електронний документообіг - дозволяє пришвидшити обмін інформацією між органами влади, усунути використання паперових довідок і спростити процес взаємодії між органами влади, другий – це надання електронних послуг (зокрема, адміністративних), третій – відкритість влади та доступ до урядових даних; четвертий – електронна демократія, тобто участь громадян в ухваленні рішень.

Не треба вважати, що досі в Україні нічого з е-урядування не діяло. Але все це розроблялось різними відомствами і працювало окремо. У нас досі не було єдиної системи, яка б виконувала функцію електронного помічника держави, комунікатора, яка б наближувала владу до людей, - сказав Олег Левченко. - Тому йдеться про документ, який показує орієнтири для розвитку е-середовища в Україні. Необхідно якомога швидше почати працювати над розбудовою загальнонаціональної системи, ухвалити пакет законопроектів щодо активізації електронного урядування. Наприклад, перша послуга з тих, що незабаром будуть впроваджені, дозволить починати будівельні роботи, задекларувавши в електронний спосіб інформацію, яку раніше треба було подавати паперовим способом.

Також Олег Левченко зазначив, що в Україні чимало електронних інструментів уже створено на регіональному та муніципальному рівні, і Вінниця є одним з кращих міст щодо електронного урядування, тому багато тутешніх розробок можна брати за основу. Якщо ж говорити про конкретні цифри, то дослідження показали, що електронна послуга в 3,8 рази дешевша, ніж паперова, також електронна послуга надається більш ніж у 4 рази швидше, ніж паперова.

 

Директор департаменту регіонального економічного розвитку Вінницької обласної державної адміністрації Олександр Якубик зазначив, що сьогодні влада має на меті забезпечити відкритість, цивілізованість та європейські стандарти і норми співпраці з громадянами, і найоптимальнішим вирішенням цього завдання є впровадження надання електронних послуг.

Щоб кожен громадянин міг без обмеження і приховування отримати послугу чи інформацію при найменших затратах часу, коштів та інших ресурсів. Всі ці 4 напрямки стратегії е-урядування будуть мати успіх, якщо розвиватимуться синхронно і системно. Для цього і був презентований до обговорення проект «Зелена книга», в процесі його обговорення наголошується на деяких проблемних питаннях та напрямках, які необхідно вирішити. Назад шляху у нас немає – ми хочемо стати цивілізованою європейською державою.

За словами Олександра Якубика, область не один рік працює, щоб забезпечити надання адміністративних послуг за тими стандартами, які б задовольняли громадян. Найкращі адміністративні центри з надання електронних послуг розташовані у Вінниці, є міста і райони, в яких цей процес відбувається більш успішно, а є такі райони, де впровадження е-урядування лише стартує.

 

- Дуже дієву допомогу надають міжнародні експерти, які мають практичний досвід і теоретичні напрацювання в напрямку побудови інфраструктури для електронного урядування на державному, центральному рівні, - розповів директор департаменту інформаційних технологій Вінницької міської ради Володимир Романенко, якого Олег Левченко представив як одного з розробників і впроваджувачів кращої в Україні – вінницької – системи електронного врядування. - Коли ми створювали окремі рішення в міській раді для надання певних послуг або автоматизації процесів, величезною проблемою було те, що відсутні були правила взаємодії з іншими органами.  Все необхідне доводилося розробляти самим, не було чіткого розуміння, як діє система. Приємно, що цей процес іде публічно, з залученням альтернативних думок. Бо всі реєстри і бази, створені раніше, створювались без обговорення, окремими підрозділами, без можливості взаємодії, без можливості отримання з них даних у стандартному форматі.

Також учасники обговорення відзначили, що впровадження е-урядування на державному рівні не лише дозволить органам влади скоротити час виконання своїх функцій, а громадянам – скоротити час отримання послуг та підвищити їх якість. Це також зменшить вплив людського фактора, що призведе до зменшення ймовірності корупційних дій.

  Підсумовуючи обговорення, співголова Робочої групи з розробки урядової політики в сфері розвитку е-урядування Олег Левченко наголосив на важливості врахування всіх зауважень та пропозицій від фахівців ще на початковому етапі реалізації проекту.  Він повідомив, що з текстом «Зеленої книги е-урядування» можна ознайомитися на сайті (http://etransformation.org.ua/2014/11/17/318/), а пропозиції та зауваження до тексту проекту Робоча група приймає за адресою info.etransua@gmail.com

 

«Зелена книга» – це документ, який використовується урядами демократичних країн для декларування та обговорення головних напрямів та змісту державної політики у тій чи інші сфері. Головною особливістю Зеленої книги є те, що цей документ з реалізації державної політики передує розробці конкретних нормативно-правових актів та ухваленню рішень і передбачає попереднє ретельне вивчення та відкрите публічне обговорення ключових проблем в певній сфері державної політики, а також способів їх вирішення. Конкретні рішення органів влади розробляються та ухвалюються на виконання тієї державної політики, яка викладена у Білій книзі, що розробляється за результатами Зеленої книги. Таким чином забезпечується цілісність, системність та послідовність у проведенні державної політики, прозорий та відкритий до пропозицій заінтересованих сторін процес її підготовки.

Окрему увагу при розробці Зеленої книги приділяють процесам публічних та експертних консультацій та обговорення з метою виявлення, формулювання та встановлення альтернативних способів розуміння проблем та підходів до їх вирішення, які пропонують заінтересовані сторони аби за їх результатами  запропонувати максимально збалансований варіант відповідної державної політики.

З метою досягнення конкретних цілей та результатів в винесеному на обговорення проекті Зеленої книги автори пропонують обмежитись чотирма базовими напрямками електронного урядування, а саме: електронна взаємодія органів влади, надання електронних послуг, відкриті данні та електронна демократія (участь громадян в урядуванні).

За підсумками круглого столу його учасники підготували ряд пропозицій щодо вдосконалення проекту книги.

Документ підготовлено Робочою групою з розробки урядової політики в сфері розвитку електронного урядування при Віце-прем’єр-міністрові України – Міністрові регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Гройсмані В.Б. за участі експертів групи Е-урядування Реанімаційного пакету реформ.

Захід проведено за підтримки Вінницької обласної державної адміністрації. 

Партнерами заходу виступають: Державне агентство з питань е-урядування України, Робоча група з розробки урядової політики в сфері розвитку електронного урядування при Віце-прем''''єр-міністрові – Міністрові регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, В. Гройсманові, Міжнародний фонд «Відродження», National Democratic Institute, United State Agency International Development.