Головна / Новини / Міжнародний Форум «Електронна демократія для змін» відбувся у Вінниці

Міжнародний Форум «Електронна демократія для змін» відбувся у Вінниці

03/07/2016

У Вінниці протягом 30 червня – 1 липня проходив Міжнародний форум «Електронна демократія для змін». В заході взяли участь близько сотні учасників зі всієї України, Польщі, Молдови, Нідерландів та Швейцарії. 

Вінниця є одним з міст-лідерів України щодо впровадження електронного врядування, тому саме у Вінниці стартував міжнародний форум, метою якого є обмін досвідом між бізнесом, владою та громадськими організаціями щодо розвитку та можливостей електронної демократії. 

За словами одного з організаторів заходу, виконавчого директора ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» Олега Левченка, однією з ідей форуму є обговорення того, що вже зроблено в цьому напрямку на рівні держави, і, навпаки, почути від регіонів, що саме їм потрібно, з чим вони готові працювати і, взагалі, для чого потрібна електронна демократія. «Насправді демократія потребує діалогу. Не можна робити електронні системи, електронні рішення, електронну демократію не говорячи з людьми в регіонах – з тими, хто є одним з головних користувачів», - сказав Олег Левченко.

Захід проходив під патронатом депутата Європарламенту Міхала Боні за підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта та Швейцарсько-української програми «Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади» EGAP. Серед партнерів проведення форуму – Державне агентство з питань е-урядування України, Вінницька міська рада, Реанімаційний Пакет Реформ, Громадянська мережа ОПОРА, iHUB Vinnytsia та Асоціація міст е-урядування.

У відкритті форуму взяв участь секретар Вінницької міської ради Павло Яблонський, який розповів, що вже довгий час міська рада працює над впровадженням сучасного місцевого управління, яке було б зручним для городян. Він зазначав: «Ми налаштовані на те, щоб створити партнерські відносини між мешканцями та владою. Сьогодні вінничани можуть поставити питання до влади, галузевих департаментів, і, головне, що в певний термін вони отримують відповіді і результати щодо їх звернення. Наше місто стало лідером у впровадженні електронного урядування серед міст України. Ми запровадили технології, які здатні зробити спілкування між владою і городянами максимально прозорим і доступним». 

Серед проектів, до яких Вінниця вже долучилася, Павло Яблонський відзначив петиції та звернення громадян, електронну систему публічних закупівель «ПроЗорро», «Відкритий бюджет», «Відкриті дані». Також він згадав місцеву програму «Бюджет громадських ініціатив», який стартував у цьому році та передбачає реалізацію 12 соціально важливих для громади проектів, що ініціювали самі вінничани. 

З вітальним словом за допомогою відео-трансляції до учасників форуму звернувся і польський політик, депутат Європарламенту Міхал Боні.

«Завдяки реформам, які відбуваються в Україні, значна увага приділяється електронній демократії. Електронне урядування є важливим на місцях. Локальні ініціативи є найбільш результативними для кращого налагодження стосунків між владою та громадою. За допомогою електронної демократії мешканці можуть не тільки контролювати ефективність, але й впливати на розвиток територій», - зазначив Міхал Боні. 

Заступник Голови Державного агентства з питань електронного урядування України Олексій Вискуб зазначив, що ще кілька років тому головним змістом таких заходів переважно було обговорення перспектив розвитку електронної демократії в Україні, ознайомлення з кращими міжнародними практиками і, дуже приємно, що сьогодні Україна вже має свої кращі практики.

«Це стосується електронних даних, електронних петицій, відкритого бюджету. Дуже важливим є те, що значну роль у цих процесах відіграє громадськість. Я думаю, що ви зі мною погодитесь, що протягом останніх двох років після Революції Гідності українське суспільство дуже змінилося, воно стало набагато активнішим. Ми бачимо це через велику кількість волонтерських та громадських ініціатив, направлених, насамперед, на зміну держави, зміну взаємодії влади та громадян», - сказав Олексій Вискуб.

Він також підкреслив, що електронній участі повинні вчитися як влада, так і громадськість, бо це двосторонній процес. Розвиток електронної демократії в Україні сьогодні відбувається не досить системно, тому наразі стоїть завдання щодо розробки дорожньої мапи у сфері електронної демократії, пропозиції до якої мають сформувати в тому числі й учасники форуму. А також Олексій Вискуб зазначив, що протягом трьох наступних років в електронну форму планується перевести більше 70 найбільш пріоритетних і суспільно важливих послуг.  

Народний депутат Сергій Кудлаєнко закцентував увагу на важливість контролю цього питання з боку громадськості, адже сьогодні громадські організації та активісти виступають ініціаторами тих змін, які мають відбуватися в державі. «Однак важливим є  і те, що люди, громадські організації мають бути обізнаними у тих сервісах, які сьогодні працюють в державі або на місцях», - сказав Сергій Кудлаєнко.

«Не потрібно відокремлювати он-лайн демократію від електронної демократії. Насправді дуже важлива демократія в цілому. І у Вінниці вона є, що приємно зауважити, з огляду на роботу органів влади. Другий момент, що у Вінниці є дуже хороший інтелектуальний та IT-капітал, що видно з роботи громадських організацій, IT-спеціалістів», - каже експерт Швейцарсько-української програми «Е-урядування задля підзвітності та участі» (EGAP) Йорданка Томкова. Також вона зазначила, що одним із продовжень цього форуму буде хакатон, який відбуватиметься протягом наступних вихідних у вінницькому  iHub.

«Це чудовий спосіб залучення громадських активістів, громадських організацій, IT-спеціалістів, органів місцевого самоврядування до обдумування якихось цікавих, дієвих рішень для міста». Переможців хакатону експерти програми EGAP підтримуватимуть організаційно і технічно в період активної фази і допомагатимуть, щоб ці рішення стали прикладними і ефективними, про що повідомив спеціаліст з оцінки Фонду Східна Європа Віктор Карпенко.

Під час заходу відбулося пленарне засідання «Електронна демократія як процес: від відкритих даних до е-участі», головними спікерами якого стали Джон Стінен, Міністерство з внутрішніх справ та у справах Королівства, Нідерланди, Йорданка Томкова, експерт Швейцарсько-української програми «Е-урядування задля підзвітності та участі» (EGAP), Пауліна Собєшук, TechSoup Europe, Лівіа Туркану, Центр е-урядування, Молдова, Діана Зубко, експерт з демократичного врядування ПРООН, Юрій Лісовський, Громадянська мережа ОПОРА та Олександр Щелоков, керівник проекту «E-data».

На першому поверсі у перший день форуму була проведена виставка, на якій представлено сучасні ІТ розробки, створені у Вінниці.

Другий день розпочався з виступу Голови Державного агенства з питань електронного урядування України Олександра Риженка, який розповів про впровадження та важливість електронної демократії на національному та регіональному рівнях.

Далі відбулося два пленарних засідання: «Інновації для регіонів: досвід муніципалітетів у сфері е-демократії, спікерами якого стали Магдалена ВНУК, MamPrawoWiedziec.pl, Польща, Сергій Карелін, Центр «Ейдос», Володимир Романенко, ІТ-Департамент Вінницької міської ради Володимир Кригін, КП «Міськоформлення», Кременчук та «Інноваційні технології та залучення громадян», спікерами якого стали Беата Ленчук-Бахмінська, Фундація розвитку інформаційного суспільства (FRSI), Польща, Євген Василенко, Громадська спілка "Екологічна рада Криворіжжя", Антон Горпиніч, ГО «Техновін» та В’ячеслав Осавуленко, переможець хакатону NASA - SpaceApps Challenge.

Про інноваційні технології та залучення громадян до процесів електронної демократії у Польщі розповіла Беата Ленчук-Бахмінська із Фонду розвитку інформаційного суспільства.

Як громадські активісти намагаються вирішувати екологічні проблеми міста Кривий Ріг розповів Євген Василенко. За допомогою відеозйомки можна робити моніторинг енергетичних об''''єктів, екологічний контроль та збирати необхідну інформацію. Як можна це зробити за допомогою безпілотних літальних апаратів розповів Антон Горпиніч. В’ячеслав Осавуленко розповів про проект MarsHopper, тобто модель літака, здатного пересуватись поверхнею Марсу. Він також окреслив тенденції розвитку інформаційних технологій та можливість їхнього використання для гуртування громадян навколо суспільно важливих питань.