22-23 січня у Вінниці проходив дводенний семінар «Роль громадськості у бюджетному процесі на місцевому рівні».
Семінар організувала Фундація польсько-української співпраці ПАУСІ, а організаційним партнером у Вінниці стала Громадська організація «Подільська агенція регіонального розвитку».
Під час семінару обговорювалися, зокрема, питання: контекст реформ, що впливають на роль громадськості у бюджетному процесі; ефективні механізми одержання інформації про виконання бюджету; формулювання пропозицій до бюджету (визначення проблем, взаємодія із зацікавленими сторонами); участь громадськості на різних етапах бюджетного процесу, співпраця з міською владою тощо.
За словами заступник виконавчого директора Фундації польсько–української співпраці Костянтина Плоского, проект спрямований на те, аби донести до громадян, щоб брати участь у формуванні бюджету на місцевому рівні.
«Щоб гроші йшли туди, куди потрібно, громадськість повинна контролювати процес формування бюджету та брати у цьому процесі активну участь. Все будується на аналізі потреб громад. Суспільство має доносити проблеми до органів влади. Якщо суспільство зміниться, не буде замовчувати про свої проблеми то й влада буде змушена змінитися», - зазначив Костянтин Плоский.
Як зазначив заступника Вінницького міського голови з економічних питань Валерій Коровій, «одне з головних завдань влади – залучення до формування бюджету громадськості».
Під час семінару питання розглядалися крізь призму польського досвіду та можливостей його застосування в Україні. Польські експерти менеджер громадської організації „Громадський муніципалітет Гурніч”Пьотр Дригала та директор „Urban Culture Point Prexer-UL”, член правління „Lodz Urban Initiative Association” Пржемислав Горскі поділились досвідом та розповіли, яким має бути бюджетний процес на місцевому рівні з метою служіння інтересам громади.
Пржемислав Горскі та Пьотр Дригала на прикладі своїх міст розповіли про впровадження партиципаторного (громадського) бюджету, який служить для того, щоб задовольнити потреби мешканців міста, а не формальностей, бюрократії чи наповнення кишень чиновників. Це чудовий досвід, який варто впроваджувати в Україні.
«Я як представник органів місцевого самоврядування задумався, що зробити і як зробити, щоб довести до громадськості, що вона повинна долучатися до цього процесу. Потрібно мати багато знань, щоб надавати консультації. Адже не можна прийти до влади і сказати «давайте нам». Органи влади теж повинні розуміти на що потрібно спрямовувати кошти. Так само, як не можна взяти гроші в одному управлінні і перекинути їх в інше. Це тривалий процес, у якому має бути співпраця влади і громади», - розповів Пьотр Дригала.
За словами Пржемислава Горскі, ормування бюджету у кожному місті залежить від правових формувань, а також від активності громадян у кожному місті.
«Не знаю, чи можна буде застосувати наш досвід саме у вашому місті, але на досвіді інших міст теж можна багато чого досягти», - сказав Пржемислав Горскі.
Довідка. Семінар проводився у рамках проекту «Бюджети за завданнями у Вінниці і Черкасах: підтримка фінансової прозорості та належного врядування в органах місцевого самоврядування України». Організатором семінару є Фундація польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського Союзу та Центральноєвропейської ініціативи.