Головна / Новини / У Вінниці обговорили зміни до Конституції в частині децентралізації влади

У Вінниці обговорили зміни до Конституції в частині децентралізації влади

09/12/2015

9 грудня у Вінницькі обласній державній адміністрації відбулося обговорення змін до Конституції в частині децентралізації влади.

Дискусія проходила за участі представників райдержадміністрацій та районних рад області, громадськості та науковців.

Організатором заходу виступила Програма USAID «Рада: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво». Співорганізатором заходу стала Громадська організація "Подільська агенція регіонального розвитку".

У заході взяли народний депутат України 1 скликання Володимир Крижанівський та народний депутат України 6 скликання Юрій Ганущак, голова обласної державної адміністрації Валерій Коровій, голова обласної Ради Анатолій Олійник. Організатором заходу виступила Програма USAID «Рада: підзвітність, відповідальність, демократичне парламентське представництво».

За словами голови обласної державної адміністрації Валерія Коровія Вінницька область є особливою.

«Ми маємо найбільшу кількість місцевих бюджетів в Україні - 737, з яких: 27 – районних, 1 обласний, 6 – міст обласного значення і 701 бюджет базового рівня. Це дуже велика павутина, яка накладає свій відбиток на функціонування всієї бюджетної сфери. Тому на Вінниччину сьогодні спрямовано дуже багато поглядів: як область в цій ситуації рухається в напрямку децентралізації», - відзначив Валерій Коровій.

Однією з реформ в Україні, яка відбулася, за словами голови ОДА, є бюджетна децентралізація, що стартувала з початку року.

«На сьогодні бюджети базового рівня мають 800 млн. гривень додаткового фінансового ресурсу. Впроваджена нова система місцевих податків і зборів, яка має стимулюючий характер, в тому числі: податок на майно для юридичних осіб, акциз від паливно-мастильних матеріалів, тютюну і алкоголю. Це все спонукає розвивати бізнес, стимулювати розвиток громад», - сказав голова ОДА.

Народний депутат України 1 скликання Володимир Крижанівський здійснив екскурс в історію питання внесення змін до Конституції.

«Ми приїхали роз''''яснити вам суть змін, які відбуваються зараз в нашій країні, зокрема й реформа децентралізації. Після здобуття незалежності це найбільш значуща подія в житті нашої держави, це настільки крутий злам, що ми повинні його зробити», - сказав Володимир Крижанівський.

Народний депутат України 6 скликання Юрій Ганущак презентував законопроект Глави держави «Про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації влади».

За словами Юрія Ганущака, величезна частка так званої «бюджетної децентралізації» уже діє. Вона була проведена рік тому. У зв’язку зі змінами до Конституції та формуванням нового адміністративно-територіального устрою фактично у нас буде йти корегування того, що вже є. Фіскальна децентралізація передбачатиме закріплення певного набору податків, а на сьогоднішній день ми вже маємо м’яку форму вирівнювання щодо закріплених загальнодержавних податків та право регулювання місцевих ставок податків і зборів. На черзі зміни в Бюджетному кодексі, які відбудуться одночасно, або відразу ж після того, як буде вирішено питання адмінтерустрою та розмежування повноважень між державою і місцевим самоврядуванням. Зокрема, - створення префектури та виконкомів обласних і районних рад. Тобто, без реформи адмінтерустрою завершити бюджетну реформу неможливо.

«В законі сказано, що якщо громади об’єднуються добровільно, вони набувають видаткових повноважень, а також дохідних джерел, - аналогічних, які мають міста обласного значення і райони. Тобто, уявіть собі, що ця реформа повністю відбулася, всі об’єдналися так, як слід і райони практично будуть відсутні. Однак при цьому є функції, - в першу чергу, це охорона здоров’я вторинного рівня, які на цьому базовому рівні виконувати просто неможливо. Вони або передаються на обласний рівень, що за принципом субсидіарності зависоко і задалеко, або ж утворюється субрегіональний рівень чи великі райони», - зазначив Юрій Ганущак.

Учасники зустрічі мали змогу обговорити зазначений документ та у форматі запитань-відповідей з’ясувати необхідну себе інформацію.













Фото прес-служби Вінницької ОДА