23 жовтня Відбувся довгоочікуваний Демо день Rebuild Green Hackathon 2024 — міжнародна подія, яка об’єднала архітекторів, урбаністів, експертів з зеленого будівництва, виробників біоматеріалів, розробників екотехнологій та представників муніципалітетів. Основна мета заходу — запуск пілотних проєктів сталого будівництва для відновлення українських громад. Хакатон розпочався 21 вересня у Вінниці, Копенгагені та Гаазі, де провідні фахівці у сфері екологічного будівництва ділилися досвідом, презентували свої ідеї та стратегії для відбудови українських міст за допомогою біоматеріалів та екотехнологій.
Організатори та партнери
Захід організований SYNCHRO SPACE та FIABCI-Ukraine в рамках New European Bauhaus у співпраці з Подільською агенцією регіонального розвитку, чотирма українськими громадами, а також партнерами-співорганізаторами: UNUN, DISIE, WorldStartup, The European-Ukrainian Hub. Метою є інтеграція екологічних рішень у процес відбудови України відповідно до цілей та вимог Європейського зеленого курсу.
Задачі хакатону
Основні виклики, над якими працювали команди, були сформовані муніципалітетами. Вони включають створення екологічних житлових і громадських просторів для переселенців, реабілітаційних центрів та індустріальних парків з використанням біоматеріалів та сталих рішень. Ці завдання мають високу соціальну та економічну важливість для розвитку громад, які постраждали від війни.
Ключові задачі від громад:
Вінницька громада: створення концепції забудови та будівництво пілотного проєкту екожитла для реабілітаційного центру “Прометей”.
Северинівська громада: розробка та будівництво навчально-культурного центру для переселенців на базі табору ReStart.
Апостолівська громада: створення концепту перебудови реабілітаційного центру для дорослих та дітей, а також поранених військових на базі міської лікарні.
Теофіпольська громада: створення концепції забудови та будівництво пілотного екожитла для працівників циркулярного індустріального парку “Зелена енергія”.
Міжнародна співпраця
Rebuild Green Hackathon 2024 об’єднав фахівців з України, Данії, Італії, Нідерландів, Литви, Латвії, Франції, Швейцарії, Німеччини та Лівану та експертів з 15 країн. Серед ключових експертів були:
Аліса Баньковська (Україна) — СЕО SYNCHRO SPACE, відома своїми проєктами трансформації міських просторів.
Сергій Фролов (Україна) — Президент FIABCI-Україна, колишній президент Асоціації спеціалістів з банківської оцінки України.
Антоніо Кампаньолі (Італія) — обраний президент FIABCI, Міжнародної федерації нерухомості, генеральний директор IL PUNTO Real Estate Advisor / CORFAC International.
Катерина Пилипчук (Україна) — Віце-президент FIABCI-Україна, стратег і радник з розвитку бізнесу Modulina Straw Panels (Литва).
Анне Катріне Хеє Ларсен (Данія) — генеральний директор DISIE, експертка з сталого підприємництва та соціальних інновацій.
Павло Гороховський (Нідерланди) — член Ради урядових консультантів Нідерландів, спеціаліст з просторового планування.
Мартін Дюплантьє (Франція) — архітектор, президент AMO та AMO FOUNDATION, який працює над зеленими проєктами реконструкції в Україні.
Рута Лейтанайте (Литва) — голова робочої групи Ради архітекторів Європи.
Лаурінас Марцінкус (Литва) — головний інженер-архітектор Modulina Straw Panels.
Mike Deveria (Нідерланди) — ESBA лідер в Rebuilding Ukraine Green.
Nicolas Zeisel (Франція) — засновник архітектурної агенції KOZ architectes.
Тарас Демкура (Україна) — серійний підприємець, меценат, громадський діяч.
Євгенія Мирошниченко (Україна) — художниця, займається реабілітацією військових.
Андреас Бінкерт (Швейцарія) — президент 2000 Watt Smart.
Самер Ель Саярі (Ліван) — креативний підприємець, ментор стартапів, архітектор.
Маттіас Горенфлос (Німеччина) — спілка архітекторів.
Вікторія Блажєнє (Україна) — керівник архітектурного проєкту Бучанської школи, CEO 2L Architects and Engineers.
Максим Заїка (Україна) — менеджер проєктів зеленого будівництва, DELTA Ukraine.
Олексій Цимбаленко (Україна) — кандидат наук з державного управління, підприємець, соціальний інвестор.
Юрій Ткаченко (Україна) — генеральний директор VELUX Україна.
Якоб Хартманн (Данія) — Senior Advisor, Copenhagen.
Вероніка Руллі (Данія) — Boost.
Ці експерти поділилися своїм досвідом і надихнули учасників хакатону на розробку інноваційних рішень, які допоможуть змінити підхід до будівництва в Україні.
Протягом всього часу роботи над задачами, команди мали потужну менторську підтримку, завдяки якій вони змогли розробити та презентувати свої проєкти.
Серед наших менторів:
Сергій Федорик (Key Group) і Олексій Цимбаленко (SmartMed) — надавали фідбек щодо реалістичності впровадження проєктів;
Даг Шаффарчік (Spreeplan) і Лаурінас Марцінкус (Modulina Straw Panels) — фокусувалися на екологічній стійкості та зеленому розвитку;
Дмитро Аранчій (Aranchii Architects) і Самер Ель Саярі (Lebanon University) — оцінювали інноваційність рішень;
Любов Цапенкова (Key Group) — аналізувала бюджетні аспекти проєктів;
Ольга Роєнко (Voice of Space) і Вікторія Блажене (2L Architects) — консультували щодо соціального впливу проєктів;
Катерина Пилипчук (FIABCI-Ukraine) — оцінювала потенціал команд.
Члени журі
Ми надзвичайно вдячні всім членам журі, які присвятили свій час, експертні знання та досвід для оцінки чудових проєктів, представлених на Rebuild Green Hackathon 2024. Цього року журі зібралося з 15 країн світу, і ми щиро дякуємо кожному з наших шановних членів: Мартін Дюплантьє, Рута Лейтанайте, Павло Гороховський, Анне Катріне Хеє Ларсен, Антоніо Кампаньолі, Жилвінас Бітінас, Ракель Герра Арагонес, Пшемислав Вой, Юлія Дзюба, Маттіас Горенфлос, Максим Заїка, Юрій Ткаченко, Ципрен Едмундс, Юлія Скрипка, Сергій Фролов, Альберт С. Фахурі, Валентина Байїч, Наталія Веремеєва, Дмитро Кованіч, Аудроне Янулатіте, Рудіс Рубеніс, Сергійс Нікіфоровс, Джованні Бетті, Андреас Бінкерт, Рокко Ладжойя, Йоес ван де Воу, Юлія Карбовська, Олег Левченко, Віктор Міленін, Олександр Шиш, Андрій Григоренко.
Команди-переможці
На Demo Day, який відбувся 23 жовтня 2024 року, було презентовано інноваційні рішення, розроблені 6-ма мультинаціональними командами. Переможцем Rebuild Green Hackathon 2024 стала команда Budmo. Їхній новаторський проєкт «Спільна Земля» для Северинівської громади Вінницької області отримав головний приз від спонсора хакатону — компанії Modulina Straw Panels.
Budmo (1231.65 балів) – Перше місце
Команда запропонувала рішення для сталого міського розвитку та відродження спільнот у Северинівці з акцентом на екологічність і соціальні ініціативи.
ABCU (1221.95 балів) – Друге місце
Масштабований проєкт для трьох громад, орієнтований на екологічні житлові та громадські простори.
TOLOKA (1155 балів) – Третє місце
Команда представила рішення для еко-житла в Теофіпольській громаді, використовуючи місцеві матеріали та традиційні методи будівництва.
Команда TOLOKA (1153.35 балів)
Запропонувала енергоефективний біо дизайн екожитла для реабілітаційного центру у Вінниці.
Команда U-House (1096.8 балів)
Розробила масштабоване еко-житло для Теофіполя, акцентуючи увагу на місцевих матеріалах і традиціях, таких як система взаємодопомоги Толока.
Команда 5 — Natural Camp (1036.6 балів) і Green Sustain (1034.7 балів)
Представили проєкти сталого громадського простору для Северинівки, з акцентом на енергоефективність та довгострокову стійкість.
Команда Mangini (831.25 балів)
Розробила комплексний проєкт реабілітаційного центру для Апостолового.
Всі команди представили високоякісні рішення, які мають потенціал для впровадження в різних громадах України. Команди, визначені як найперспективніші по кожному з муніципальних кейсів, продовжать співпрацю з муніципалітетами для впровадження своїх пілотних проєктів. Організатори масштабуватимуть та просуватимуть всі рішення, розроблені під час хакатону, для інших громад України, сприяючи сталому розвитку та відбудові на національному рівні.
Інформаційні партнери Rebuild Green Hackathon: ESBA, Modulina Straw Panels, FIABCI, New European Bauhaus, voice of space, KEY GROUP, DISIE, ADEBUS, WorldStartup, 2000 Watt Smart Cities, PODOLIAN AGENCY for REGIONAL DEVELOPMENT, Архітектурна Практика, НСАУ, Mind.ua.
Rebuild Green це довгострокова програма до 2030 року, де ми системо впливатимемо на зелену відбудову обʼєднуючи зусилля із міжнародною спільнотою. Слідкуйте за оновленнями щодо впровадження проєктів та наступних етапів! З нами ті, хто створює міста майбутнього!
Реліз підготовлено командою СИНХРО ПРОСТІР