22-23 червня неподалік від м. Вінниця (с. Петрик) було організовано е-табір, присвячений обговоренню стандартів впровадження електронного урядування в містах України. Захід проведено в рамках проекту «Формування партнерства громадськості та органів місцевого самоврядування у сфері розвитку публічного Е-урядування», ініційованого ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» та Вінницькою міською радою за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Також співорганізаторами е-табору виступили ТОВ «Арт-мастер» та ТОВ «ГІСІНФО».
Це вже другий захід, організований в межах зазначеного проекту. 10 квітня у м. Вінниця було проведено круглий стіл «Електронне урядування та електронна демократія в муніципальних утвореннях України», що став установчою зустріччю експертів клубу «Е-урядування» - представників органів місцевого самоврядування та неурядових організацій.
Мета проведення е-табору - продовження формування експертного середовища, спроможного підготувати рекомендації для міст щодо стратегії, стандартів розвитку е-урядування в територіальних громадах України, забезпечити участь громадських організацій у формуванні локальної політики стосовно його впровадження. В цілому, діяльність клубу експертів сприятиме розвитку е-урядування в Україні як на державному, так і місцевому рівнях, консолідації стандартів електронного урядування та поширенню демократичних цінностей в українському суспільстві.
Під час заходу обговорювались наступні питання:
1. Впровадження е-урядування на місцевому рівні: визначення пріоритетів
2. Стандарти надання адміністративних послуг. Крок до ефективного е-урядування;
3. Організація системи електронного документообігу в органах місцевого самоврядування;
4. Забезпечення зворотного зв’язку з громадськістю за допомогою системи е-звернень
5. Моделювання муніципальних геоінформаційних систем (ГІС).
Із відкриттям е-табору учасників привітав керівник проекту Олег Левченко, виконавчий директор ГО «Подільська агенція регіонального розвитку». Він окреслив основні напрямки роботи табору, закликавши присутніх до цікавої та плідної дискусії. Також він коротко розповів про діяльність муніципально-громадського центру «Е-урядування», наголосивши на необхідності консолідації зусиль усіх представників Клубу експертів, що діє при Центрові, для формування узагальнених принципів, єдиного алгоритму розвитку е-урядування в різних за значенням та величиною містах України.
Володимир Романенко, заступник директора департаменту інформаційних технологій Вінницької міської ради, розповів про впроваджені у міськвиконкомі елементи е-урядування, зокрема про систему е-документообігу, діяльність диспетчерських служб («Мапа звернень громадян»), електронні черги в ЦАП «Прозорий офіс», впровадження геоінформаційної системи. Він також відмітив, що до кінця року планується відкриття ще трьох «Прозорих офісів» у різних районах м. Вінниця.
Технічний директор ТОВ «ГІСІНФО» Віталій Бєлєнков презентував можливості ГІС «ПАНОРАМА» для органів місцевого самоврядування. Основною метою побудови муніципальної ГІС є консолідація всіх муніципальних інформаційних ресурсів в єдиному сховищі даних на єдиній геопросторовій основі, з використанням єдиної системи кодування і класифікації об’єктів обліку. На його переконання, лише в цьому випадку МГІС не буде «однобокою» і зможе охопити всі сфери процесу муніципального управління, а користувачі цієї системи отримують можливість синхронізувати між собою процеси своєї діяльності.
Голова правління ГО «Фонд розвитку міста Миколаєва» Михайло Золотухін ознайомив учасників заходу із досвідом впровадження е-урядування та е-демократії у своєму місті. Зокрема він розповів про проект муніципальної Програми «Електронне врядування та електронна демократія в місті Миколаєві на 2010-2015 роки» та про реалізацію проекту «Просування технологій е-урядування та е-демократії у м. Миколаєві», підтриманого Міжнародним фондом «Відродження». Цікавою була презентація Михайлом Золотухіним інтерактивного сайту міського голови м. Миколаїв, центрів обслуговування громадян та віртуальної громадської приймальні «Місто, в якому ти живеш» на сайті міської бібліотеки.
Олександр Лов’янніков, головний спеціаліст відділу інформаційно-комунікаційних ресурсів виконавчого комітету Бердянської міської ради, ознайомив учасників заходу із напрямками роботи міськвиконкому у сфері впровадження технологій е-урядування. Окрім того, на прикладі ліквідації місцевого сміттєзвалища шляхом встановлення відеоспостереження та накладання адміністративної відповідальності на порушників, він продемонстрував, що для впровадження ефективного урядування не обов’язково потрібне масштабне фінансування, важливішу роль відіграють правильно підібрані механізми управління та контролю. Олександр Лов’янніков також аргументував необхідність впровадження ІКТ в систему регулювання суспільних процесів і розповів про переваги, які громадянин отримає в цьому випадку.
Начальник відділу програмно-комп’ютерного забезпечення Новоград-Волинської міської ради Наталія Олійник презентувала програму впровадження електронного урядування у виконавчих органах Новоград-Волинської міської ради на 2012 рік. Відповідно до програми, у міській раді передбачається придбання та налагодження серверного обладнання, оптимізація роботи Центру надання адміністративних послуг, створення міської інформаційної системи, введення електронного документообігу та проведення навчань, семінарів і конференцій. На 2013 р. у Новоград-Волинській міській раді заплановано введення електронної системи голосування, візуалізацію проведення нарад, проведення веб-конференцій та вебінарів.
Найбільше інтересу та дискусій викликала презентація представників ТОВ «Арт-мастер» Вадима Костюка, провідного фахівця з управління проектами та програмами у сфері нематеріального виробництва, та Дмитра Коваленка, начальника відділу розробки. Їхня доповідь була присвячена таким питанням: актуалізація законодавчої бази у сфері роботи з електронними документами; побудова інфраструктури відкритих цифрових ключів; створення і впровадження системи електронної взаємодії між системами документообігу органів влади всіх рівнів; інтеграція систем е-документообігу і впровадження єдиного формату електронного повідомлення; створення електронного архіву; формування комплексної системи захисту інформації.
Наступного дня (23 червня) усі учасники заходу були розділені на дві групи – представники громадських організацій, з одного боку, працівники органів місцевого самоврядування та ІТ-компаній – з іншого боку. Кожна з груп мала визначити основні завади на шляху до впровадження е-урядування, сприяння прозорості та публічності політичним процесам, а також вказати на можливості подолання цих труднощів. В результаті «мозкового штурму» були сформовані узагальнені рекомендації для більш ефективного та системного впровадження е-урядування в органах місцевого самоврядування.
Загалом е-табір тривав два дні. У заході взяли участь представники органів місцевого самоврядування, ІТ-компаній та неурядових організацій, задіяні та зацікавлені у розвитку е-урядування. Це, зокрема, представники таких міст як Київ, Вінниця, Миколаїв, Славутич, Херсон, Кременчук, Новоград-Волинськ, Луцьк, Чернігів, Бердянськ, Южне. Формат зустрічі надав змогу поєднати цікаве спілкування, обмін досвідом у сфері е-урядування з приємним відпочинком на природі. Табір було оснащено мультимедійним обладнанням, доступом до інтернету та усіма необхідними умовами для комфортного проведення заходу. За більш детальною інформацією звертайтесь за тел. (097) 7406696. Контактна особа – Оксана Гречко.