Головна / Новини / Дослідження ІМІ: Прес-релізи вбивають вінницьку Інтернет журналістику

Дослідження ІМІ: Прес-релізи вбивають вінницьку Інтернет журналістику

06/12/2016

Результати моніторингу новин вінницьких онлайн-видань свідчать про брак балансу думок. У середньому у 10% матеріалах цей журналістський стандарт дотримано. У порівнянні із попереднім моніторинговим періодом (серпень 2016) цей показник впав на 12%. Найбільше матеріалів (новин) з дотриманням балансу думок є на сайті «Власно.Info» - 16%. У порівнянні з минулим періодом цей показник знизився на 4%. Другу позицію займає «20Хвилин» - 12%. Тут спостерігається значне падіння балансу думок на 28%. «Моя Вінниця» - 8%. Показник залишився без змін. На «Вінниця.Info» найменший показник – 4%. Ресурс втратив 16%.

“Падіння балансу думок пов’язано не з тим, що журналісти не бажають брати коментарі у тієї чи іншої сторони. Джерелом проблеми є засилля прес-релізів, які ресурси видають, як журналістські матеріали. Журналістика фактів перетворюється на релізну журналістику. Враховуючи такі тенденції про стандарти, мабуть, краще говорити з прес-службами”, — вважає експерт з моніторингу ІМІ Сергій Бондареко.

Серед прикладів дотримання балансу думок є наступні матеріали: «В 2017 році швейцарський проект по модернізації системи теплопостачання продовжиться будівництвом твердопаливної котельні» (25.10.2016 року), «Поліцейський не завжди правий. Які зміни хочуть ввести для захисту «копів»?» (26.10.2016), «Вінницькі студенти-переможці поділися враженнями від стажування у Польщі» (25.10.2016) та  «Жмеринських освітян просять притягнути до відповідальності через корупцію» (24.10.2016).

Достовірність (посилання на джерела інформації) займає другу позицію з трьох стандартів, яких дотримуються вінницькі інтернет-ЗМІ. У середньому у 64% новин читачі можуть дізнатись про джерело інформації, на які посилаються журналісти у своїх матеріалах. На жаль, спостерігається падіння дотримання і цього стандарту на 15%. На сайті «Власно.Info» лише у 80% матеріалів цей стандарт дотримано. «Вінниця.info», яка минулого моніторингового періоду показала достовірність на рівні 84%, у жовтні продемонструвала гірші результати – 64%. Також зафіксовано падіння достовірності на 28% на «20Хвилинах». Якщо у серпні джерело інформації можна було чітко ідентифікувати у 84% матеріалів, зараз ця цифра складає 56%.

Приємним є той факт, що на «Моїй Вінниці» дотримання цього стандарту зросло з 48% до 56%.

Основною причиною недотримання достовірності є суто технічною та полягає у тому, що на ресурсах гіперпосилання на джерело інформації обмежується переходом на головну сторінку, а не на сторінку де безпосередньо розміщена інформація джерела або взагалі без додавання посилання. Хоча, примітивний пошук по ключових словах та словосполученнях видає першоджерело з розміщеним на його сайті новиною. Крім того, спостерігається вибіркове додавання гіперпосилання на першоджерело, тобто в одному матеріалі є посилання, в іншому просто вказується джерело. Це викликає певний дискомфорт, «затягує» час на пошук інформації на ресурсах джерела та створює відчуття, що цієї інформації не існує.

У 100% новин розміщених у вінницьких інтернет-ЗМІ відокремлені факти та коментарі від оціночних суджень журналістів. З одного боку ця цифра може тішити, але є певний парадокс. Він полягає у тому, що у більшості оцінених матеріалів апріорі не може бути оціночних суджень журналіста – бо цей матеріал є ПРЕС-РЕЛІЗОМ або матеріалом підготовленим прес-службою. У трьох з чотирьох ресурсів більшість матеріалів – це не власні матеріали. Здається таке враження, що редакції перетворюється на генератори релізів, а не є творцями унікального контенту.

Падіння рівня журналістських стандартів та засилля прес-релізів свідчить про кризу у вінницькій інтернет-журналістиці. Ця тенденція викликає серйозне занепокоєння, яке вимагає професійної дискусії задля збереження та розвитку якісної регіональної он-лайн журналістики.

Моніторинг проводився у жовтні 2016 року у 10 областях України: Вінницькій, Волинській, Миколаївській, Запорізькій, Львівській, Закарпатській, Херсонській, Полтавській, Харківській та в місті Маріуполь. В кожному регіоні аналізувалось по чотири провідних інтернет-ЗМІ. Загалом —1000 новин на суспільно важливу тематику.

Новини аналізували на дотримання трьох професійних журналістських стандартів: баланс думок і точок зору (в інтернет-ЗМІ допускається оприлюднення думок інших сторін конфлікту окремими новинами протягом 12 годин після оприлюднення першої), достовірність (ідентифікованість та надійність джерела інформації) та відокремлення фактів від коментарів. Моніторинг провели експерти Інституту масової інформації за підтримки Чеського посольства в Україні.

У жовтні 2016 року у Вінниці досліджувались 4 ресурси, які мають найбільшу популярність та показники відвідування, а саме – «20 Хвилин» (http://vn.20minut.ua/), «Вінниця.Info» (http://www.vinnitsa.info/), «Власно.Info» (http://vlasno.info/) та «Моя Вінниця» (http://www.myvin.com.ua/). У відповідності до методології дослідження відбиралися 25 новин на кожному ресурсі на суспільно важливу тематику, окрім новин спорту, культури, розваг тощо.

Сергій Бондаренко