Навряд чи якась інша тема на сьогодні викликає стільки дискусій, навіть суперечок у суспільстві, як земельна реформа, формування ринку землі, можливість вільного продажу земель. Громадське обговорення на тему «Формування ринку землі в Україні. Як земельна реформа позначиться на розвитку сільських територій?», що відбулося в с. Ситківці 7 жовтня, мали на меті ознайомити мешканців громади з думками фахівців та надати можливість селянам висловити своє ставлення до питання зняття мораторію на продаж сільськогосподарських земель.
В Україні відсутність повноцінного права власності на землю блокує діяльність невеликих агрогосподарств, оскільки створює надвисокі ризики інвестування у тривалі проекти, такі як сади й виробництво нішевої продукції. Водночас, у вирощуванні масових простих культур – олійних, зернових – із коротким циклом виробництва, при якому ризики є прийнятними навіть за умов орендних відносин, фермери неконкурентоспроможні порівняно з агрохолдингами.
Ці та інші важливі питання, що стосуються земельної реформи, обговорювались під час заходу.
Уряд прагне змінити ситуацію і стимулювати розвиток фермерства. Оскільки саме потужний клас малих та середніх підприємців є запорукою відновлення, а згодом – прогресу сільських територій. Фермери створюють робочі місця для своїх земляків, а також опікуються соціальною інфраструктурою.
Уряд завершує роботу над Програмою підтримки українського фермерства та запропонує Верховній Раді виділити 1 млрд. грн. на розвиток великих фермерських господарств.
Ключові дві речі – реформа має сприяти розвитку села й передбачати можливість, коли українець українцю зможе продавати землю й мати доступ до кредитних ресурсів. Категорично проти продажу землі іноземцям.
Земельна реформа створить чимало нових викликів, проте переваги для українських фермерів і землевласників, та й, зрештою, для всієї держави, принесуть чимало потрібних змін.
Більше того, з огляду на потенціал України як експортера товарів реформа цієї галузі матиме вплив на продовольчу безпеку у світі. На щастя, уряд України вже зробив перші кроки у правильному напрямку. Він визначив
земельну реформу як пріоритетну і почав підготовку до неї.
Під час обговорення учасники дійшли висновку, що завдання на сьогодні - вивчити досвід зарубіжних країн, врахувати всі плюси й мінуси, зрозуміти страхи наших громадян та вивести це питання з політичної площини виключно в економічну; забезпечити цивілізований обіг земель сільськогосподарського призначення, гарантувати захист
родючості землі, звести до мінімуму ризики має відповідна законодавча база.
Про НАСДСУ
Метою діяльності Національної асоціації сільськогосподарських дорадчих служб України є сприяння покращенню добробуту сільського населення та розвитку сільської місцевості через підвищення рівня знань і вдосконалення практичних навичок сільського населення та сільськогосподарських товаровиробників, задоволення та захист соціальних, економічних, фахових та інших спільних інтересів членів Асоціації.
Додаткову інформацію про роботу Асоціації можна отримати за адресою:
http://www.dorada.org.ua
Телефон: +38 044 223-02- 70; e-mail: doradaukraine@gmail.com