Головна / Новини / Першопрохідці у впровадженні реформи з децентралізації: села Вінничини поділились досвідом

Першопрохідці у впровадженні реформи з децентралізації: села Вінничини поділились досвідом

04/06/2015

Впровадження в реальне життя законів щодо децентралізації на прикладі сіл Вінничини показало відкриття нових можливостей для розвитку інфраструктури, більшої економічної незалежності громад. Але бути піонерами, як і в будь-якій справі, непросто.

В рамках семінару з питань співробітництва та об’єднання територіальних громад  представники Асоціації сприяння самоорганізації населення та Ресурсних центрів відвідали село Северинівка Жмеринського району Вінницької області.

Северинівська сільська рада, підписавши угоду про співробітництво з Чернятинською, стала однією з 16 територіальних громад, що першими підписали договір про співробітництво в рамках ЗУ «Про співробітництво територіальних громад».

Повний перелік громад в Україні, що стали підписантами договорів зазначений в Реєстрі договорів про співробітництво громад. В тому числі, села Северинівка та Чернятин, які в подальшому планують підписати договір про об’єднання територіальних громад відповідно до Закону «Про об’єднання територіальних громад».

На зустрічі представників Асоціації та Ресурсних центрів з сільським головою села Северинівка Олександром Христюком та ініціативною групою було оговорено можливості, які відкрило співробітництво для цих сіл, перші перетини та проблеми, які треба вирішити для наступного їх кроку – об’єднання.  

Олександр Христюк зазначив, що хоча село є досить розвиненим та самодостатнім, однак все ж таки громада вбачає перспективи свого подальшого розвитку в співпраці з сусідніми, перш за все, для вирішення комунальних проблем.

«Це є перспективним і однозначно має бути зроблено, адже бачу, що саме так не один рік проходить за кордоном, — зазначив сільський голова. – Що стосується подальшого об’єднання, ми плануємо об’єднати три громади в одну, що буде налічувати близько 6 000 людей. Центром об’єднання має стати Северинівка».

Важливо, що об’єднання громад йде не лише за територіальною, а ще і за економічною та історичною ознаками. Ініціатором підписання договору про співпрацю виступив безпосередньо сільський голова  Северинівки, однак, з власного досвіду він знає, що, бажано, щоб ідея надходила саме від ініціативної групи жителів.

Співпраця та подальше об’єднання дозволять селам, економлячи бюджет на зменшенні кількості державних службовців, розвивати інфраструктуру, залучати більш висококваліфіковані кадри на зекономлені кошти.

Це, в тому числі, дозволить підвищити рівень сільської освіти: створення єдиної школи для об’єднаної громади дозволить, за рахунок економії на заробітній платні викладачів інших шкіл, підвищити рівень заробітної платні цієї школи, що сприятиме залученню більш висококваліфікованих кадрів.

Однак, все ж на перших етапах впровадження механізму співробітництва села зіткнулись з рядом проблем.

«Закон про децентралізацію дасть громаді вигоду і в кожній громаді є люди, що це розуміють. Та все ж таки іде супротив на рівні району та області, адже це делегування їх повноважень та коштів. Навіть на рівні шкільних директорів це приймається важко – кожен з них остерігається, що саме його школу закриють. Натомість, навіть діти розуміють, що більша школа – це більше можливостей, — зазначив сільський голова. – Також, ми стикнулись з тим, що люди ще не можуть  осмислити, що все буде залежати від них, вони звикли до традиційних наказів «згори». Ініціатива має бути знизу, а зверху – законодавча база та розуміння цієї ініціативи. Нам важко через те, що ми балансуємо між недовірою громади та тиском державної влади.

Значною перепоною також є те, що старше покоління занепокоєне цим процесом через асоціювання його з процесом об’єднання радянських колгоспів, коли центральні розвивались, а інші занепадали».

Реформа децентралізації диктує нові умови та можливості для розвитку територіальних громад. Їх співробітництво та об’єднання в рамках цього процесу – реальна можливість для розвитку сіл та рушійна сила для вирішення їх типових важливих проблем.

Але реальний досвід перших кроків з децентралізації свідчить про велику кількість перепон, з якими стикнулись громади в процесі співробітництва. Реалізація реформи – процес, що в реальному житті виявився набагато складнішим, ніж «на папері». Впровадження ідеї об’єднання громад потребує системної роз’яснювальної роботи та адаптації до умов реального життя.

Семінар організувала ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США в Україні.

Нагадуємо, що Жмеринський район є підписантом меморандуму про співпрацю щодо реалізації польсько–українського проекту «Український шлях самоврядування».  

Також Вінниці реалізовується проект «Вирішення конфліктів та подолання поляризації в Україні», що впроваджується  ГО "Подільська агенція регіонального розвитку" в партнерстві з Інститутом миру і порозуміння.

Самоорганізація в громаді