Відновлення України після руйнувань та втрат через війну йде вже зараз. Однак після перемоги воно має стати надзвичайно швидким та ефективним. Експерт з розвитку територій, директор з розвитку ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» та ініціатор проєкту «Майстри змін» Олег Левченко сформулював, що таке взагалі ефективне відновлення, яким воно має бути в Україні та що може зробити кожен із нас.
① Що таке справді ефективне відновлення?
Ключовими аспектами відновлення є повернення людей та створення умов конкуренції України з іншими країнами. Люди, які знаходяться за кордоном, хочуть розуміти, куди вони повернуться та чи є сенс це робити. Тому наша задача — показати майбутні перспективи та можливості тієї чи іншої території.
Відновлення — це про передумови для економічного зростання, про розвиток певних галузей, інфраструктури тощо. Тому треба розповідати, як контролюється процес та наскільки широке коло громадян до нього залучене. Важливо писати про тендери, знайомити з виконавцями, спілкуватися з людьми, залученими до відновлення, та висвітлювати їхню працю. А також пояснювати послідовність кроків, щоб люди бачили ефективність змін.
Передумовою до відбудови України та вступу її до Євросоюзу є прозоре врядування, управління змінами та готовність серйозних результатів нової трансформованої країни.
② Які компетенції потрібні для відновлення?
Ключовим питанням є відбудова нової громади й нового способу життя в ній. Вміти писати проєкти — це лише одна із частин загальної концепції відновлення. Бо потрібно мати нові містобудівну документацію, урбаністичні проєкти, бізнес-плани роботи з інвестиціями, залучати громадян до процесів ухвалення рішень.
Тож зокрема для відновлення необхідні:
→ Good government, тобто належне врядування;
→ Побудова нової системи функціонування громади, включно з різними послугами для населення, а також економічної та загальної інфраструктури;
→ Робота з людьми, зокрема відкритість роботи інституцій. Залучення мешканців громади до процесів ухвалення рішень;
→ Формування нових економічних інституцій та процесів, які створять можливості для змін, а також повноцінну базу податкового наповнення, забезпечення роботою тощо.
→ Залучення експертів. Комбінація внутрішніх компетенцій громадян і залучених експертів дадуть можливість швидко відновлюватися й бути конкурентними.
③ Що буде в основі розумного відновлення?
Ідеологами змін у громаді мають бути самі громадяни.
Ми робимо все можливе для того, щоб покращити життя своє і близьких людей. Проте часто той простір, де ми живемо та розвиваємося, ніби залишається поза зоною нашої відповідальності. Ми перекладаємо її на когось, наприклад, на представників влади.
Однак насправді це не обтяжливі обставини, не примус чи зайве навантаження. Робити своє середовище кращим має бути в кайф. Адже зміни в громаді — це привід пишатися нею. Саме такий підхід дає можливість не покладатися на політиків, інституції, обставини, а самому бути рушієм і творцем змін.
④ Чому нам потрібні нові куркулі?
Слова «господар», «ґазда», «куркуль» були сплюндровані радянською владою. Свого часу СРСР зробив все, щоб зруйнувати інститут відповідальних власників. Проте в нашій історії багато прикладів, коли господар — не лише той, хто зранку до ночі працює в полі, а й хто опікується спільнотою. Бо розуміє, що, інвестуючи в середовище, стаєш багатшим.
Українці знають, що толока є ефективним механізмом, щоб розвивати території. Лише власники, які піклуються про себе і про громаду, можуть збудувати країну, що стане успішною.
Нові можливості з’являються, коли мешканці громади зрозуміють, що вони є свого роду акціонерами. Коли намагаються не тільки казати владі, що треба зробити, а й братимуть відповідальність і участь у розвитку.
⑤ Чому Україні потрібне не відновлення, а трансформація?
Нам потрібно вже зараз планувати країну, яка буде готова до викликів, і формувати чітке розуміння, якою вона буде через 20 років.
Важливим завданням для громади є здобуття компетенцій з розробки та управління проєктами, створення програм та стратегічних документів. А також формування команди, яка буде готова до викликів.
Ще однією задачею є готовність конкурувати з нашими найближчими сусідами: Румунією, Польщею, Угорщиною, Литвою. Конкурувати не в режимі протистояння, а в режимі виклику й готовності бути кращими.
⑥ Ключові поради до всіх, хто хоче займатися відбудовою:
→ Вчитися. Вчитися розуміння процесів, принципів нових громад, досвіду інших країн;
→ Ніхто крім нас. Ніхто не приїде нічого відбудовувати замість нас. Тому треба включатися в процес, самим бути майстрами змін;
→ Взаємодія та просвіта. З людьми треба говорити. Якщо ви бачите, що люди не готові серйозних змін, то їм треба все пояснювати;
→Перше завдання відбудови — повернення людей. Усі пропоновані практики мають спрацювати на тих, хто зараз в інших регіонах або не в Україні загалом. Ми маємо пояснювати переваги повернення і те, що ми будуємо найкраще;
→ Нам потрібна трансформація в нову країну. Не потрібно відбудовувати хоч щось і хоч якось. Стільки жертв полягли не для того, щоб стався ремонт, а заради нового гідного життя.
Україна потребує не фарбування стін, а трансформації.