Головна / Новини / Конференція у Вінниці: «Децентралізація влади та муніципальна консолідація Вінниччини: Сучасний стан та перспективи розвитку»

Конференція у Вінниці: «Децентралізація влади та муніципальна консолідація Вінниччини: Сучасний стан та перспективи розвитку»

06/04/2015

3 квітня у Вінниці відбулася конференція «Децентралізація влади та муніципальна консолідація Вінниччини: Сучасний стан та перспективи розвитку».

У заході взяли участь керівники Вінниччини,  народні депутати Верховної Ради України, представники Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства, представники громадських організацій, закордонні експерти, голови сільських та районних рад і представники громад.

Під час конференції йшлося про формування спроможних територіальних громад у Вінницькій області - створення перспективних планів, проблеми та перспективи добровільного об''''єднання громад тощо.

За словами голови Вінницької ОДА Валерія Коровія, децентралізація в першу чергу спрямована на формування внутрішніх стимулів для розвитку конкретних територій. Перший етап реформи – бюджетна децентралізація, яка почала діяти з нового року і вже принесла перші результати. Завдяки запровадженню нової моделі фінансового забезпечення місцеві бюджети отримали додатковий ресурс. А тепер розпочався другий етап реформи– добровільне об’єднання територіальних громад.

«Якщо бюджет у Вінницькій області за перший квартал у порівняні з відповідним періодом минулого року збільшився на 24% , то бюджети сільських, селищних та міських, районних рад завдяки новій системі виросли на 50% . Єдиний податок, який базується на колишньому фіксованому податку, в поточному році зріс на 45% . Принципово є важливим те, що нова система тепер почала чітко стимулювати сільських, селищних і міських голів цікавитися - який бізнес діє на території, як він розвивається та які потрібно створити умови для його розвитку» – зазначив Валерій Коровій.

Також Валерій Коровій наголосив, що «базовим принципом об’єднання громад є добровільність. В той же час, законодавець створив і потужну систему економічної мотивації для місцевих громад, які підуть шляхом об’єднання. Значні переваги отримають об’єднані громади, бюджети яких прирівнюються до бюджетів міст обласного значення, які самостійно розпоряджатимуться можливостями і потужностями».

За словами голови обласної ради Сергія Свитка, на Вінниччині до питань децентралізації та реформування місцевого самоврядування залучають представників громадськості. Так, підсумком круглих столів та обговорень даних питань стало проведення засідання Координаційної Ради з питань місцевого самоврядування при голові Вінницької обласної ради.

«На координаційній раді схвалили звернення до Президента України, Голови Верховної Ради України, Прем’єр-міністра України з пропозиціями щодо внесення змін до Конституції України, інших законодавчих та нормативних актів з метою проведення комплексної реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади в Україні. Рекомендували членам Координаційної ради з питань місцевого самоврядування та представникам обласної асоціації органів місцевого самоврядування проводити в територіальних громадах, місцевих радах всіх рівнів широку інформаційно-роз''''яснювальну роботу щодо ефективності та доцільності запропонованих Урядом та Верховною Радою України реформ місцевого самоврядування, децентралізації влади, новацій бюджетного та податкового законодавства» – зазначив Сергій Свитко.

Як зазначив в.о. міського голови, секретар Вінницької міської ради Сергій Моргунов, в обласному центрі понад три роки працюють над об’єднанням з сусідніми територіальними громадами, а напрацьованим досвідом готові поділитися з усіма бажаючими.

«Хочу наголосити, що ця реформа в цілому не омине ні одного жителя України. Рано чи пізно вона буде впроваджена на всій території. І важливо сьогодні в першу чергу керівникам, вчителям, лікарям, тим людям, яких поважають, зрозуміти, що це об’єднання територіальних громад і реформи місцевого самоврядування нагально потрібні, щоб Україна була сильною. Тому що основа сильної держави – це сильна територіальна громада», – сказав Сергій Моргунов.

За словами народного депутата, заступника голови Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Сергія Кудлаєнка, з громадою потрібно говорити відверто про всі механізми реформ.

«Спускання циркулярів згори та примусове нав’язування рішень має негативні наслідки. Довіри до влади обмаль, і тому будемо відверто говорити з громадою про всі механізми реформ», - зазначив Сергій Кудлаєнко.

Як зазначив С. Кудлаєнко, зарубіжні країни у свій час проходили подібні зміни, там теж було багато заперечень і дискусій, але головне, що їм допомогло – це прямий контакт влади з людьми. На конкретних прикладах, детально розбирався кожен варіант змін, і це спрацювало на позитив.

«Фактично, конференція у Вінниці започаткувала перші публічні дебати на тему децентралізації за участі всіх зацікавлених сторін. Якщо ми забезпечимо консолідацію влади всіх рівнів, громадськості, інформаційних джерел та політиків, зможемо розраховувати на успіх реформ», – вважає Сергій Кудлаєнко

Народний депутат України, заступник голови комітету з фінансової політики і банківської діяльності Руслан Демчак розповів про бюджетну децентралізацію як чинник забезпечення економічної безпеки держави. «Буде сильна громада – буде сильна Україна», - наголосив Р. Демчак.

За його словами, «місцеві громади, які об''''єдналися, мають такі ж права, як і міста обласного значення. Ті, хто об''''єднався до 15 жовтня, мають право брати участь на рівні держбюджету».

Директор з питань науки та розвитку Інституту громадянського суспільства, радник віце-прем’єр-міністра України, Міністра регіонального розвитку, будівництва ЖКГ України Анатолій Ткачук розповів, яким чином будуть об''''єднуватися громади.

За словами А. Ткачука, одним із завдань в ході добровільного об’єднання є визначення адміністративних центрів майбутніх спроможних територіальних громад та їхніх зон впливу.

«Наявність центрів, до яких тяжіють навколишні території, дає нам змогу робити крок за кроком далі. Потенційними центрами майбутніх громад будуть міста обласного значення та існуючі районні центри. Також центрами громад можуть бути всі міста районного значення та населені пункти, що історично мали статус районних центрів, а також інші населені пункти, які мають найбільш розвинуту інфраструктуру і, як правило, розташовані найближче до географічного центру території об’єднаної територіальної громади», – зазначив Анатолій Ткачук.

Як повідомив перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко, незабаром голова Вінницької ОДА Валерій Коровій підпише розпорядження про створення робочої групи, яка займатиметься питаннями децентралізації влади на Вінниччині.

За його словами, до робочої групи увійдуть представники влади та громадських об''''єднань. Також Андрій Гижко наголосив, що триває подача заявок на конкурс підтримки територіальних громад.

«Цей конкурс - змога реалізувати проекти, які будуть фінансуватись за рахунок коштів державного фонду регіонального розвитку» - сказав Гижко.

Також про імплементацію нового законодавства з децентралізації говорив директор Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Сергій Шаршов.

Виконавчий директор Громадської організації «Подільська агенція регіонального розвитку» Олег Левченко розповів, що тривалий час у Жмеринському районі за ініціативи Северинівської територіальної громади та інших громад втілюються проекти з вивчення можливостей взаємовигідного об’єднання громад та подальших шляхів їх розвитку.

«Реформа – це не забаганка і вона не має бути примусовою. Особливо важливим аспектом у справі добровільного об''''єднання громад є безпосереднє залучення громадян до обговорення проблем громади та прийняття рішень.  Реформа має здійснюватися у формі діалогу. Ми проводимо такі діалоги з громадами у Жмеринському районі. Це громади сіл Северинвка, Сербинівці, Слобода-Межирівська, Чернятин та Стодульці. Зрозуміло, що у людей виникають питання «Що буде з нашою школою?», «Що буде з нашою сільрадою?», «Чи з’являться нові робочі місця?» та інші. Але якщо об’єднати громади цих сіл, правильно підійти до цього питання, розробити так зване «колесо збалансованого розвитку», то можна досягти результату», - сказав Олег Левченко.

Голова Асоціації сільських громад Підляського воєводства Республіки Польща, війт гміни Корицин Мирослав Лєх розповів про польський досвід співробітництва задля вирішення проблем громад.

«Реформа децентралізації мала дуже важливе значення для Польщі, тому ми завжди раді прислужитися вам своїм прикладом і своєю порадою», - сказав Мирослав Лєх.

Про те, як вижити в умовах децентралізації сільським школам, розповіла виконавчий директор БО «Центр освітніх ініціатив» Олена Шинаровська, а також як приклад навела досвід Польщі.

«Поляки дали можливість вибору: хочеш, щоб була школа – відповідай за неї, адже школа – центр розвитку громади. Згідно з результатами досліджень, проведених польськими вченими, інвестиції в дитину дошкільного віку в чотирикратному розмірі повертаються в дорослому віці. Дорослі, які відвідували дошкільні навчальні заклади, краще заробляють, рідше потрапляють у в’язницю, рідше звертаються по матеріальну допомогу…» - розповіла О. Шинаровська.

Також, за її словами, у Польщі поряд з класичними, повноцінними дитячими садочками в багатьох містах і селах існують так звані «міні-садочки», в яких дитина протягом дня перебуває максимум п’ять годин без обов’язкового харчування і сну. У таких садочках немає обов’язкового поділу на вікові групи, а навчання проводиться за спеціальними методиками для різновікових груп. Утримання таких короткотермінових груп фінансується коштом місцевого самоврядування.

Керівник Програми Ради Європи «Посилення інституційної спроможності органів місцевого самоврядування в Україні» Андрій Гук розповів, що на прохання Уряду Радою Європи вже підготовлено рекомендації про шляхи проведення реформи.

«Оскільки на процес добровільного об’єднання необхідний час, а реформа місцевого самоврядування в Україні є терміновою, в Раді Європи пропонують українській владі застосувати підхід, який працює в Латвії або Фінляндії: спершу максимально заохотити добровільне об’єднання, а потім просувати недобровільні територіальні та функціональні реформи», - розповів Андрій Гук. 

За словами Директора програми «Демократична практика» Міжнародного фонду «Відродження» Олексія Орловського, обов’язково потрібно максимально забезпечити участь громадськості  у процесах децентралізації влади в Україні.

«Це реформа, до якої треба рухатись з обох боків - як з боку влади, так і з боку громади», - підсумував Олексій Орловський.

З презентаціями доповідей учасників конференції можна ознайомитися тут.

Нагадуємо, що у Вінниці реалізовується проект «Вирішення конфліктів та подолання поляризації в Україні», що впроваджується  ГО "Подільська агенція регіонального розвитку" в партнерстві з Інститутом миру і порозуміння.