11 та 12 червня у Берліні проходитиме Міжнародна конференція з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference – URC2024). У конференції візьмуть участь понад 2 000 осіб із більш як 60 країн світу, які представлятимуть різні сфери політики, бізнесу, громадянського суспільства та муніципальних органів влади. Напередодні конференції впливові сестринські організації громадянського суспільства Німеччини – Diakonie Katastrophenhilfe та Bread for the World виступили зі спільною заявою щодо соціальної підтримки людей в Україні та закликали організаторів конференції включити гуманітарні аспекти та питання розвитку в дискусії на URC2024. Така позиція має вплинути на стратегічні рішення, які ухвалюватимуться на конференції для подальшого відновлення та відбудови України.
За активної позиції таких потужних неурядових організацій, зокрема, як Diakonie Katastrophenhilfe та Bread for the World, вперше на конференції з відновлення України, Німеччина, як співорганізатор заходу разом із Україною, зробить акцент на важливості соціального відновлення України у таких сферах, як освіта, охорона здоров’я, громадський сектор, а також відновлення громад і регіонів.
“Відбудова України в умовах війни може здаватися абсурдною. Проте інвестиції у соціальні програми – це саме те, що запобігає руйнуванню суспільства”, – зазначає Дагмар Прюїн, президентка Diakonie Katastrophenhilfe та Bread for the World.
“Концепція підтримки соціальних структур в Україні працює і запобігає збільшенню бідності. Німеччина, яка є великим гуманітарним та розвитковим донором України, відіграє ключову роль у підтримці уряду України та громадянського суспільства у цьому складному завданні”, – наголошує пані Прюїн.
Наша Громадська організація "Подільська агенція регіонального розвитку" приєднується до поширення заяви Diakonie Katastrophenhilfe та Bread for the World.
***
Cпільна заява на підтримку України від неурядових організацій Німеччини – Diakonie Katastrophenhilfe та Brot für die Welt з нагоди проведення у Берліні 11 та 12 червня Міжнародної конференції з питань відновлення України (Ukraine Recovery Conference – URC2024)
Спираючись на наш багаторічний досвід роботи в Україні та потужну мережу українських організацій громадянського суспільства, з якими ми співпрацюємо, ми оприлюднюємо цю Заяву на підтримку України напередодні проведення конференції з відновлення України 2024 (URC 2024). Мета цієї Заяви – включити гуманітарні аспекти та питання розвитку в дискусії на URC2024 і вплинути на стратегічні рішення, що ухвалюватимуться для відновлення та розбудови України.
Німеччина, що першою з країн ЄС приймає цю міжнародну конференцію та є одним із з найбільших донорів гуманітарної допомоги і розвитку України, відіграє ключову роль у підтримці українського уряду та громадянського суспільства на шляху до виконання поставлених перед країною завдань, зокрема, у контексті економічної стійкості та майбутнього вступу України в ЄС. Німеччина також підтримує втілення принципів та цілей з питань реформ і сталого розвитку, визначених першою Конференцією в Лугано та Резолюцією Ради Безпеки ООН 1325.
Десять років війни в Україні не залишили жодного українського життя недоторканим. Люди гинуть, піддаються каліцтву і тортурам. Мільйони внутрішньо переміщених осіб змушені шукати нове житло. Громади розірвані на частини. Будівлі, інфраструктура та економічні зв’язки зруйновані. Школярі і студенти втратили роки навчання. Майже у кожного українця спостерігаються проблеми зі здоров’ям, у тому числі психічним. Це травми, що залишаться з людьми на все життя. Зосередження світової спільноти виключно на відновленні української інфраструктури не відповідає вирішенню потреб України. Тому, пріоритетність людського фактору у процесі відновлення та відбудови України у майбутніх дискусіях на UCR2024 та прийнятті подальших рішень щодо фінансування програм і проєктів в Україні є надзвичайно важливими.
Спрямування зусиль на відновлення та розбудову України на тлі непередбачуваної військової ситуації в Україні може здаватися абсурдним. Проте, люди цієї країни потребують нашої підтримки зараз. Поточна діяльність наших гуманітарних партнерів і партнерів з розвитку в Україні свідчить, що зусилля, спрямовані на соціальну підтримку населення України, надзвичайно потрібні й ефективні. Зважаючи на ризики подальшого руйнування інфраструктури, програми з відновлення та відбудови на нинішньому етапі мають бути спрямовані на інвестиції у програми соціальної підтримки. Підтримка програм з гуманітарного розмінування, включаючи просвітницькі заходи з мінної безпеки, також є ключовим напрямком для забезпечення життєдіяльності соціального, економічного та сільськогосподарського секторів в Україні.
З урахуванням зростаючих потреб, спричинених десятирічною війною та скороченням фінансування, нагальними завданнями нині також є зміцнення української системи охорони здоров’я та соціального забезпечення. Гуманітарні та розвиткові зусилля мають спрямовуватися на надання фінансової та технічної підтримки цим системам, що, таким чином, може зменшити постійно велике навантаження на гуманітарні організації в Україні. Особлива увага має бути приділена забезпеченню потреб, спричинених війною, для особливо вразливих груп населення, таких як переміщені особи, діти-сироти, жертви сексуального та гендерного насильства, одинокі літні люди, люди з розладами здоров’я та психічного стану, та/або з інвалідністю.
Українське громадянське суспільство, волонтерські мережі, релігійні та місцеві органи влади надають допомогу в усіх куточках України з 2014 року. Проте значна частина міжнародного фінансування до сих пір спрямовується крізь традиційну архітектуру міжнародної допомоги, оминаючи українські організації або перетворюючи їх на простих партнерів-виконавців міжнародних неурядових організацій. Ця ситуація має бути змінена. Влада, громадяни та донори можуть посилити спільну довіру. Організації громадянського суспільства у цьому процесі мають відігравати ключову роль. Це стосується як інформування, так і контролю за впровадженням проєктів фінансування з відновлення та відбудови України. Лише поставивши громадянське суспільство в основу процесу відновлення та відбудови України, можна забезпечити належне врахування різноманітних потреб українського населення та знизити ризики корупції. Використання досвіду громадянських організацій підвищить ефективність, результативність та сталість зусиль з відновлення та відбудови.
Ефективне відновлення і відбудова України потребують координації та співпраці міжнародних і національних суб’єктів різного рівня. Зв’язок між гуманітарною допомогою, втіленням програм розвитку і зусиллями для досягнення миру є ключовим для координації гуманітарних, розвиткових та миротворчих зусиль. Учасники цього процесу згідно принципу «Не нашкодь» мають усвідомлювати можливі соціальні наслідки своїх дій та уникати поглиблення соціальної напруженості. Мирна Україна стане можливою лише тоді, коли соціальні конфлікти, у тому числі щодо ставлення до «колабораціоністів», будуть вирішуватися на місцевому, регіональному та національному рівнях. Розширення участі, лідерства та представництва жінок і очолюваних ними організацій, а також зміцнення місцевого миротворчого потенціалу є також ключовими чинниками для досягнення миру та примирення.
Відновлення та відбудова України вже зараз виглядають як завдання для цілого покоління, а, отже, потребуватимуть постійних, передбачуваних і довгострокових політичних та фінансових зобов’язань з боку міжнародного співтовариства. Усі пов’язані із цим процеси мають відбуватися за участі та під керівництвом України, а громадянське суспільство України має відігравати в них центральну роль.
Як представники впливових організацій німецького громадянського суспільства, ми готові підтримати наших українських партнерів порадами і мережевою підтримкою. Щоб голос громадянського суспільства України був почутий на Міжнародній конференції з питань відновлення України в Берліні, ми будемо раді долучити до міжнародної дискусії наших партнерів з України, з якими наші організації співпрацюють вже багато років. Серед таких організацій: