Головна / Новини / Енергія сонця і річки у досвіді «старших експертів»

Енергія сонця і річки у досвіді «старших експертів»

19/10/2011

Німецький експерт із енергетики Герхард Майнка протягом двох тижнів ділився досвідом із подолянами, долучившись до реалізації проекту «Енергоефективне село», який втілюється в селі Северинівка Жмеринського району Вінниччини.

Експерт Герхард Майнка має більше ніж 35-річний стаж роботи у Німецькому відділенні компанії ABB – одного зі світових лідерів із розробки та виробництва електротехнічної продукції. А до роботи в «Подільській агенції регіонального розвитку» він був залучений  завдяки співпраці із Фондом німецької економіки з міжнародного співробітництва Senior Experten Service (SES). Ця некомерційна організація дає можливість людям, які вже закінчили професійну діяльність, передати свої знання та вміння іншим - і в Німеччині, і за кордоном. Такі «старші експерти» працюють на добровільних засадах, допомагають організаціям розвиватись та передають їм свій досвід. Девіз SES: «Майбутнє потребує досвіду!»

За два тижні роботи на Вінниччині (з 21 вересня до 5 жовтня 2011 р.) пан Майнка ознайомився із результатами проекту та надав рекомендації щодо його результативного розвитку. Зокрема, щодо можливості встановлення малопотужної (на 30-50 кВт) сонячної електростанції.  Кошти на таку установку можна зібрати, використавши досвід створення енергетичних кооперативів, які успішно працюють в багатьох країнах (наприклад Швеції, Німеччині, Чехії). Пільгові тарифи згідно Закону про «Зелений тариф» дозволять швидко окупити витрати та отримувати прибуток для реалізації наступних проектів із енергоефективності.

Ще одна порада досвідченого експерта стосувалась реалізації в Северинівці проекту малої ротаційної гідроелектростанції потужністю 10-50 кВт. Переваги такого типу станцій у тому, що для їх будівництва не потрібні складні інженерні рішення, водночас такі споруди максимально використовують енергію води. Також були надані рекомендації щодо можливостей використання невеликих біогазових установок на сільськогосподарських виробництвах. 

Довідка. Як уже повідомлялося, проект «Енергоефективне село»  стартував у селі Северинівка Жмеринського району Вінницької області за підтримки Фонду Східна Європа, координатора проектів ОБСЄ в Україні та Міністерства закордонних справ Королівства Нідерландів. Метою проекту є створення моделі ефективного використання альтернативних джерел енергії в селі. Для цього в Северинівці - вперше в Україні в одній сільській громаді - встановлене обладнання, яке виробляє енергію з застосування різних технологій - вітрогенерування, біогазову, біодизельну, геотермальну, сонячну та піролізну. Як об’єднуючий вузол усіх технологічних рішень у селі створений та працює «Навчально-демонстраційний Центр енергоефективності у сільських територіях», відкритий завдяки підтримці Посольства Королівства Норвегії.

Галина Сегеда