Головна / Новини / Досвід Вінниччини у сфері розвитку мікробізнесу та самозайнятості переймали громади чотирьох областей

Досвід Вінниччини у сфері розвитку мікробізнесу та самозайнятості переймали громади чотирьох областей

06/08/2021

Протяго 3-5 серпня представники та представниці громад Одеської, Херсонської, Миколаївської та Черкаської областей перебували на Вінниччині в рамках навчального візиту "Кращі практики розвитку мікробізнесу та самозайнятості в громадах".

Візит було організовано ГО "Подільська агенція регіонального розвитку" в рамках реалізації проєкту "Бери і роби!": від мапи до дій (підтримка спроможності громад у розвитку мікропідприємництва та самозайнятості)".

В межах навчального візиту учасниками/цями було відвідано 12. Крім того, відбулися зустрічі з представниками/цями ОМС.

ДЕНЬ 1

Северинівська сільська територіальна громада

Вінницька область, Жмеринський район

Створена : 18 грудня 2016 року (Постанова ЦВК)

Площа територіальної громади: 72.96 км 2

У багатьох напрямках діяльності (енергоефективність та розвиток комунальної інфраструктури, залучення інвестицій та грантів, селянська кооперація, збереження культури і розвиток туризму, децентралізація) Северинівська громада є лідером, є зразковою, пілотною громадою та охоче ділиться своїм досвідом з українськими і зарубіжними партнерами.

На згаданій території є чимало принад, що поєднують дари природи та людську працю – і корисні копалини (унікальна блакитна глина, придатна і для кераміки, і для оздоровлення), і водні ресурси басейнів річок Південний Буг та Дністер, і санаторій у колишньому графському маєтку, і культурні та історичні об’єкти, і старовинний парк, і успішні напрацювання в галузі «зеленої» енергетики. Також на цих родючих землях здавна успішно вирощують садовину, зокрема малину.

Господарі найбільших малинових плантацій Віктор Нікітов, Андрій Гулеватий, Максим Мацанюк, Олег Бакулін, Володимир Васютинський, Євген Рудоман, Віталій Бевз, Олег Лавринюк, Софія Пальонко, Юрій Бондар, Олександр Мельник, Віктор Петрук, Галина Муляр, Галина Курілін, Олег Григорук, Дмитро Григорук, Ярослава Білоус та Ігор Бодян.

У Северинівській громаді традиційно вирощують багато малини, адже це один з осередків садівництва і ягідництва Вінницької області. Саме томі виникла ідея проведення обласний фестивалю малини «МалинаФест».

«УзварКо» – український виробник натуральних, екологічних сухофруктів (село Северинівка, Северинівська територіальна громада)

 Офіційний сайт - https://uzvarko.com.ua/

Український виробник натуральних, екологічних сухофруктів, який почав свою діяльність у 2015 році.Крім якісної сировинної бази, «УзварКо» має більш ніж 20-ти річний власний досвід у проектуванні та виробництві сушильної техніки, яка добре себе зарекомендувала як в Україні, так і закордоном. Мета компанії – задоволення потреб клієнтів у смачних та корисних продуктах, які завжди під рукою: вдома, на роботі, по дорозі у спортзал, у дитячому садочку, школі чи просто під час подорожі.

КП «Северинівське»

Северинівська сільська територіальна громада активно розвиває туристичну сферу. Так, ще у 2016 року в межах проєкту «Український шлях самоврядування» для громади було придбано каяки, які наразі знаходяться на балансі в КП «Северинівське». А вже у 2018-2020 роках у громаді реалізовувався проєкт технічної фінансової допомоги Європейського Союзу Кластер «Яблуневий шлях». В межах проєкту було створено туристичний маршрут, зокрема водний (туристичний путівник "Подорож яблуневим шляхом" https://cutt.ly/ygMfiYM).

Жмеринська міська територіальна громада

Равликова долина

Родина Клецко займається не тільки сільським туризмом, а й досить екзотичною справою – вирощуванням їстівного виноградного равлика сімейства HELICIDAE, роду Helix (Aspersa Maxima). Звісно, в Україні цей екологічний бізнес ще не такий популярний, як за кордоном. Нині лише вирощуванням та продажем равликів подружжя Клецко не обмежується – вони приймають туристів, влаштовують екскурсії та дегустації. «Равликова долина» нині приймає туристів та гостей не лише з Вінниччини, а й з усієї України.

Літинська селищна територіальна громада

ФОП Устиненко Дмитро Володимирович, Літинський р-н

«KOZZZIMONI вівчарство та козоводство»»

Дмитро Устиненко став переможцем обласного конкурсу бізнес-планів (стартапів) підприємців Вінниччини (адміністратором конкурсу було визначено ВОГО «Спілка підприємців «СТІНА» – її учасники організаційно забезпечували та надавали допомогу учасникам конкурсу бізнес-планів).

Родина Дмитра Устиненка займається овочівництвом, але нещодавно члени сім’ї вирішили більш серйозно зайнятися розведенням кіз та овець. Не так давно це бажання стало офіційною сімейною фермою KozzziMoni: тепер тут є близько двох сотень тварин і власна сироварня. Про козині сири з Літина вже добре знають на ринках Вінниччини і сусідніх регіонів.

У 2016 році Дмитро Устиненко переїхав з Красногвардійського району, що поблизу Сімферополя і перебрався до Літина на Вінниччині.

Крім овочів, у родини підприємців були кілька кіз та овець, яких спочатку більше використовували для власних потреб. Однак невдовзі поголів’я тварин почало поступово зростати і з’явилася можливість реалізувати козине молоко. Збільшення стада кіз і овець у господарстві Устиненків змусило їх всерйоз задуматися над переробкою молока.

У 2019 році Дмитро Устиненко отримав запрошення на презентацію грантових проектів МХП від «Центру соціального партнерства» у колишньому управлінні агропромислового розвитку Вінницької ОДА. Там познайомився із кураторами проєкту «Село. Кроки до розвитку» і вирішив подати свій бізнес-проєкт сироварні на конкурс.

Технологію виробництва сирів Устиненки взяли з інтернету. Дмитро каже, що в приготуванні смачних розсільних сирів немає нічого мегаскладного. Але все одно невдовзі таки планує «підглянути» на досвід колег-сироварів, щоб узяти собі на озброєння якісь лайфхаки.

За місяць на сироварні KozzziMoni виготовляють, наприклад, близько 300 кг лише адигейського сиру. Купити сири з козиного молока можна на ринках Вінниці або замовивити за телефоном прямо у господарстві.

ДЕНЬ 2

Краснопільська сільська територіальна громада

 Краснопільська сільська територіальна громада у Гайсинському районі Вінницької області. Адміністративний центр - село Краснопілка.

Сучасна бібліотека як інклюзивний простір

У селі Нараївка Краснопільської об’єднаної територіальної громади, на базі сільського Будинку культури  відкрито оновлену  сучасну бібліотеку в рамках проєкту  «Інформаційна бібліотека та центр дозвілля і культурного розвитку».

Проєкт став переможцем 16 обласного конкурсу розвитку територіальних громад. Загальна сума проєкту складає 380 тис. грн, 75 тис. грн. – виділено з обласного бюджету, решта – кошти Краснопільської сільської ради та спонсорів (ГО «Соціальний центр МХП» та ПрАТ «Зернопродукт МХП»)

Поза рамками проєкту матеріальну допомогу надавали й жителі с. Нараївка: Мельник Олександр Васильович, Ткаченко Валерій Григорович, Лисий Микола Іванович, Яценко Валерій Миколайович. 

За короткий час проведено капітальний ремонт приміщення, придбано нові меблі, комп’ютерну техніку, проектор, інтерактивну дошку, настільні ігри,нові друковані видання, підключено до Інтернет мережі. Це комфортна зона для проведення дозвілля різними категоріями населення. Тут обладнані читальні зали. Налагоджено skype – зв'язок. Проводяться майстер–класи, тренінги, зустрічі за спільним хобі, курси комп’ютерної грамотності, громадські заходи (тематичні виставки представників місцевої громади), перегляд фільмів та мультфільмів.

Зустріч з переможцями конкурсів у селі Краснопілка

Валентина Ходінова стала переможецею обласного конкурсу бізнес-планів (стартапів) підприємців Вінниччини (адміністратором конкурсу було визначено ВОГО «Спілка підприємців «СТІНА» – її учасники організаційно забезпечували та надавали допомогу учасникам конкурсу бізнес-планів).

Валентина Ходінова створила у селі Краснопілка міні-пекарню «Краснопільський хліб»

В межах Всеукраїнського конкурсу мікрогрантів «Час діяти, Україно» від Благодійного фонду «МХП - Громаді» мешканцями Краснопілки були виграні міні-гранти:

- мешканка громади виграла 50 000 грн та створила манікюрний кабінет;

- мешканець виграв 50 000 грн і відкрив магазин та надає послугу «Чоловік на годину», наприклад при купівлі крану діє додаткова послуга монтажу придбаного обладнання.

Тульчинська міська територіальна громада

Місто Тульчин - адміністративний центр громади.

У місті Тульчин знаходиться пам’ятка містобудування та архітектури державного значення «Палац Потоцьких». Наразі його готують до включення у перелік об'єктів «Великої реставрації». Вартість протиаварійного комплексу робіт з ремонту головного корпусу Палацу Потоцьких становить 83 млн грн.

Наразі палац перебуває у комунальній власності Вінницької обласної ради. Його намагалися включити до «Великої реставрації -2021», але на той момент об'єкт відхилили через те, що він не перебуває у держвласності, і відсутність проєктно-кошторисної документації на здійснення реставраційних робіт.

Водночас з 2020 року в межах програми Президента «Велике будівництво» на об’єкті «Реконструкція пам’ятки національного значення Палац Потоцького» у Тульчині проводяться роботи з комплексного благоустрою території, а саме: площі перед палацом.

Палац Потоцьких у Тульчині збудований наприкінці вісімнадцятого століття за проєктом французького архітектора Лакруа на замовлення представників родини Потоцьких. У часи їхнього володарювання та господарювання це був розвинений ансамбль декількох споруд. Садиба магната мала палац і два бічні флігелі, картинну галерею, бібліотеку на 17 тис. томів і невелику друкарню, а також манеж і стайні, садибний театр, оранжерею і парк на 10 гектарів з назвою «Хороше» (садівник англієць Міллер). Була й мережа каналів і ставків. Галявини парку прикрашали альтанки, фонтани, скульптура. Кількома підземними спорудами, тунелями палац Потоцьких з'єднувався з іншими об'єктами Тульчина. Підземелля залишилися з середньовіччя і використовувалися для схову від нападників, зокрема турків, а також графом Потоцьким у своїх цілях.

OPERAFEST TULCHYN-2021 – це потужна інвестиція у культурний ландшафт Вінниччини завдяки підтримці проєкту партнерами та амбасадорами: Українським культурним фондом, генеральним спонсором – Благодійним фондом «МХП – Громаді», що діє та сприяє розвитку громад в 14 областях України на територіях, де провадить свою діяльність холдинг МХП, та народних депутатів Лариси Білозір та Миколи Кучера. Всі разом з головним організатором фестивалю – ГО «Інститут культурної політики» – об’єдналися для того, щоб фестиваль повернувся до Тульчина із новою мистецькою місією.

Співорганізатором фестивалю є Тульчинська територіальна громада, яку підтримав депутатський корпус Вінницької обласної ради.

Зустріч з майстрами народної творчості

Родина Погонців. За освітою Сергій Погонець із села Крищинці інженер-механік. Гончарну справу освоїв ще в дитинстві. Зараз має кількатисячну колекцію керамічних виробів виготовлений власноруч. Каже, за рік вимішує понад 5 тонн глини. Вироби із глини декорує дружина Сергія Світлана Погонець.

Родина Наталія Лавренюк та Василь Рижий. Наталія Іллівна – успішний підприємець, автор бізнес-проекту туристично-мистецького комплексу, який здобув призові місця на обласних та всеукраїнських конкурсах бізнес-планів.

Василь Степанович не тільки чудовий кераміст, а й майстер з різьби по дереву, чеканщик, а головне – прекрасний художник, шанувальник академічного живопису, палкий пленерний живописець.

Музей під відкритим небом «Козацька левада», ГО Громадська організація «Музей просто неба «Козацька левада»

Керівник «Козацької левади» заслужений художник України Михайло Довгань. Аліна Славгородська переїхала до Тульчина із Запоріжжя. Працюють і живуть на «леваді». Самотужки організовують побут, готують їжу, проявляють таланти.

В один із минулих років «Козацька левада» стала місцем практики для китайських студентів, які опановують науку в Національній академії мистецтв у Києві.

https://www.facebook.com/groups/230000067537968

ДЕНЬ 3

Зустріч із представниками Департаменту економіки і інвестицій Вінницької міської ради, які поділилися успішними кейсами підтримки МСП та розвитку екосистеми соціального підприємництва.

Зокрема, директор Департаменту Максим Мартьянов розповів про Програму розвитку малого та середнього підприємництва Вінницької міської територіальної громади на 2021-2023 роки та разом із заступницею директора депар​таменту - начальник управління економічної політики Іриною Чернатою відповіли на питання учасників/ць візиту (https://www.vmr.gov.ua/Branches/Lists/BusinessSupport/ShowContent.aspx?ID=12  https://www.vmr.gov.ua/Docs/ExecutiveCommitteeDecisions/2020/%E2%84%962087%2008-10-2020.pdf ).

Заступниця начальника відділу підтримки бізнесу​ Олена Присяжнюк детально презентувала розвиток соціального підприємництва у Вінниці.

Програма розвитку соціального підприємництва https://cutt.ly/2QQoBxe

Соціальне підприємництво

 https://www.vmr.gov.ua/Branches/Lists/VinnytsiaBusiness/ShowContent.aspx?ID=2

Сторінка у соціальній мережі https://www.facebook.com/socialbusinessVinnytsia

Департамент міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької ОДА

Тетяна Ломакіна, начальника відділу регуляторної політики та адміністративних послуг Департаменту міжнародного співробітництва та регіонального розвитку Вінницької ОДА розповіла про Конкурс для підприємців-початківців «Стартапи»

 https://stina.org.ua/konkurs-biznes-planiv-dlya.../

Досвідом створення Інноваційно-технологічного парку «Кристал» та індустріальних парків поділилася Директорка Вінницький муніципальний центр інновацій Світлана Ярова.

Про майданчик для діалогу громади і влади HUB Місто змістів, а також про Мережу ОГС «Місто змістів» розповіли Юрій Глущук, керівник відділу розвитку громадянського суспільства, Інститут розвитку міст / Institute of Urban Development та Галина Сегеда, голова координаційної ради Мережі.

Сайт Хабу «Місто змістів» https://mistozmistiv.vn.ua/

Побували у Вінницько-Хутірський старостинський округ, де дізналися, як живеться приєднаним територіям та який бізнес залучається у таких територіях від заступниці старости Майі Власюк та колишнього сільського голови, а нині депутата Вінницької міської ради Дмитра Науменка.

Діяльність стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку - АГРО, яка виконується компанією Chemonics International.

Ця публікація відображає думку її авторів та не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США.