Дослідження історії дарування та викрадення шпаги Миколи Пирогова, пошук архівних документів з її описом, виготовлення на базі цих документів репліки артефакту, передача його в музей-садибу та створення документального фільму – такі завдання заплановано в межах проєкту «Шпага Пирогова».
Про це йшлося під час пресконференції у Департаменті інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької обласної державної адміністрації 11 червня.
Микола Іванович Пирогов – видатний лікар та педагог, який після вимушеної відставки з державної служби у 1861 році оселився у селі Вишня поблизу Вінниці. З того часу і до самої смерті у грудні 1881 року Пирогов вважав Вишню своїм домом. Тут він і був похований у гробниці під склепінням зведеної на його честь церкви. З часом церква і гробниця занепали.
У роки Радянсько-української війни і пізніше пироговський меморіал був позбавлений догляду та захисту. Тому достеменно не відомо, коли саме усипальницю було пограбовано. Проте відомо, що крадії поцупили з труни, зокрема, й шпагу – подарунок Пирогову від австрійського імператора Франса Йосифа. Шпагу, звісно, не знайшли (якщо взагалі шукали). Невідомо й про спроби хоча б замінити вкрадену шпагу якоюсь іншою, адже шпага - абсолютно необхідний атрибут мундиру, у якому похований таємний радник Пирогов.
Ідея проєкту полягає в тому, щоб через історико-мистецькі розвідки встановити правдивий детальний опис шпаги і на підставі цих даних відтворити її у первозданному вигляді та повернути до усипальниці, яка була пограбована.
Метою проєкту є створення документального фільму «Таємниця шпаги Пирогова». Ретельне вивчення документів в архівах, музеях та інших сховищах інформації приверне увагу громадськості та спеціалістів до проблем змістовності досліджень локальної історії Вінниччини та краєзнавчих розвідок Поділля.
Проєкт продемонструє, як на прикладі вирішення історичної колізії спільнота здатна об’єднати зусилля істориків, архівістів, журналістів, медиків, ювелірів, зброярів та краєзнавців, аби довести, що відповідальне ставлення до власної історії на Вінниччині не лише декларується, а й успішно втілюється.
Проєкт «Шпага Пирогова», що став одним із переможців обласного конкурсу, реалізовуватиме Громадська організація «Подільська агенція регіонального розвитку».
Цьогоріч переможцями конкурсу з визначення програм (проєктів, заходів), розроблених інститутами громадянського суспільства, для виконання (реалізації) яких надаватиметься фінансова підтримка у 2019 році за рахунок коштів обласного бюджету, стали 25 проєктів громадських організацій Вінниччини, які протягом року отримають співфінансування на загальну суму 1 млн. грн.
За детальнішою інформацією звертайтесь:
Андрій Орленко, керівник проєкту «Шпага Пирогова», +38 (050) 445-11-00, +38 (093) 018-32-04
Галина Сегеда, менеджерка з комунікації ГО «Подільська агенція регіонального розвитку», +38 (097) 705-23-66, +38 (063) 288-59-82