30 січня у Вінниці відбулося фінальне публічне обговорення проекту “Концепції цифрової партисипації міста Вінниці до 2025 року”. До 10 лютого від вінничан ще прийматимуться пропозиції та зауваження щодо Проекту.
Надвечір у HUB “Місто змістів” зібралося чимало зацікавлених в електронному майбутньому міста. Представники кількох громадських організацій, працівники освіти, студенти, ІТ-шники та представники влади долучились до обговорення проекту Концепції та зокрема основних заходів для її реалізації.
Концепція електронної участі міста Вінниці – документ, який має на меті сформувати бачення розвитку електронної участі на локальному рівні та модель електронного залучення мешканців до процесів прийняття рішень через спільний пошук проблеми, інформування, пошук варіантів та спільної участі в прийнятті рішень та подальшого впровадження за допомогою електронних інструментів. Також документ передбачає заходи, спрямовані на формування екосистеми цифрової партисипації, яка стимулює громадян брати участь в розробці та реалізації рішень.
Як розповіла Vежі Софія Сакалош, керівниця Лабораторії електронної демократії ГО “Подільська Агенція Регіонального Розвитку”, головна мета Концепції – налагодження комунікації між мешканцями міста та владою із використанням сучасних технологій.
– Спочатку розроблялась “Концепція інтегрованого розвитку Вінниці-2030” і одним із пунктів плану виконання цієї Концепції є “Концепція електронної участі”. Концепцію розробляли експерти ГО “Подільська Агенція Регіонального Розвитку”, залучені експерти, спільно з Вінницькою міською радою (Департамент інформаційних технологій та політики якості) та іншими фахівцями, – каже Софія Сакалош.
За словами Софії Сакалош, після двох публічних обговорень (друге й відбулося 30 січня), до 10 лютого триватиме онлайн-коментування, а вже потім будуть зібрані, опрацьовані та узагальнені усі коментарі. Лише тоді документ буде передано на виконком, після чого вже там до плану заходів відповідних департаментів будуть вноситись правки. Останнім етапом стане затвердження документу на сесії міської ради.
Також зазначалося, що з жовтня 2018 по січень 2019 року ГО “Подільська Агенція Регіонального Розвитку” спільно з ВМР проводили серію активностей для розробки цього нормативно-правового документу. Нині у Вінниці розроблено інструменти е-демократії, якими вже користуються вінничани:
– електронні петиції
– конкурс проектів “Бюджет громадських ініціатив”
– електронні звернення громадян
– Мапа звернень громадян
– Цілодобова Варта 1560 та онлайн-чат для комунікації
– Мобільний додаток «Informer for citizens»
– Онлайн опитування на сайті ВМР
Серед заходів проекту Концепції – заходи для підвищення рівня поінформованості мешканців щодо можливостей електронної участі в процесах прийняття рішень та навчання вінничан; участь в тематичних міжнародних та національних грантових програмах, конкурсах спільно з ІГС Вінниці з метою розробки та впровадження інноваційних технологій цифрової партисипації в місті; проведення хакатонів, днів технологій для міста; впровадження інтегрованої платформи електронної демократії тощо.
Фінансування заходів щодо реалізації Концепції здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, міжнародної технічної допомоги, а також з інших не заборонених законодавством джерел.
Тож учасникам сьогоднішнього обговорення, яких умовно поділили на групи, було запропоновано спочатку ознайомитись із Проектом, а згодом надавався час для його обговорення та створення переліку змін, які вони бажають внести до Проекту.
Після детального вивчення запропонованого документу, кожен з учасників озвучував, які на його чи її думку, є переваги та недоліки Проекту, а також пропонував власні ідеї. Після цього групи презентували свою остаточну версію змін до Проекту та пояснили, на чому вони ґрунтуються.
Зокрема серед основних питань та вимог до Проекту учасники називали зручність використання всіма верствами населення (пенсіонери, студенти, діти), навчання користуванню електронними сервісами, можливість обирати між електронними інструментами та “традиційними”, створення окремих інструментів для окремих категорій населення (наприклад для велосипедистів).
Також учасники акцентували увагу на необхідності створення окремих інструментів для повідомлень про корупцію, чіткого формулювання очікуваних результатів від тих чи інших заходів (кількісно-якісні показники), вдосконаленню системи спонукання до користування е-інструментами тощо.
Нагадаємо, перше обговорення Концепції відбулося 23 січня, запропоновані під час нього зміни вже були внесені до проекту Концепції. Пропозиції, що були озвучені сьогодні, так само будуть внесені до Проекту для подальшого обговорення.
Зауважимо, що пропозиції та коментарі щодо проекту Концепції може до 10 лютого 2019 року залишити кожен вінничанин.
Зазначимо також, що згідно інформації у Концепції, відповідно до щорічного Моніторингу впровадження інструментів електронного урядування в органах місцевого самоврядування найбільших міст України у рейтингу органів самоврядування міст, що увійшли до вибірки, за загальним показником категорії “Ступінь впровадження інструментів електронної партисипації в органах місцевого самоврядування”, Вінниця посіла 2 місце з кількістю балів – 18 (із 21 можливого).
Юлія Плахтій, Veжа. Фото автора