Зустріч із Алімом Алієвим, що відбулась 27 листопада, була присвячена Криму. А тему розмови було окреслено як «Півострів невизначеності». Це був черговий захід у межах спільного проекту Подільської агенції регіонального розвитку та Генерального консульства Республіки Польща у Вінниці «Платформа ідей».
Алім Алієв - громадський активіст, журналіст, один із засновників ініціативи «Крим SOS», програмний директор правозахисної гуманітарної установи «Кримський дім», співавтор книги «Мустафа Джемілєв. Незламний», також він є координатором кримськотатарської частини у міжнародному міжконфесійному молодіжному українсько-польсько-кримськотатарсько-єврейському семінарі «Ковчег».
«Раніше це була Польсько-українська дискусійна платформа, але польсько-українські стосунки будуються не в порожнечі, вони завжди в якомусь контексті. І тому ми вирішили розширювати ці контексти, додали Балкани спільно з Андрієм Любкою, а цей рік закінчуємо Кримом. Це тема, яка справді нас поєднує, тому що Польща дуже чітко стоїть на позиції підтримки українського суверенітету, на позиції того, що Крим український», - зазначила на початку зустрічі віце-консул Генерального Консульства Республіки Польща у Вінниці Агнєшка Гуральська.
Алім Алієв наголосив на тому, що Крим – це його рідний дім, у якому він не був уже майже шість років. Він також говорив про те, як змінився Крим за час цієї новітньої окупації, що робить Росія, аби зберегти його у сфері свого впливу, як живуть там сьогодні кримські татари та інші незгодні з окупацією. Йшлося і про те, що потрібно робити, щоб їх підтримати і щоб повернути Крим до України, тобто до вільного європейського цивілізаційного простору.
Також гість «Платформи ідей» розповів, як у розпал подій на Євромайдані вони разом із колегою Севгіль Мусаєвою літали до Польщі, аби взяти інтерв’ю в Леха Валенси - людини, яка започатковувала процес змін у Європі. Каже, розмовляли про те, що робити, коли країна в турбулентному періоді…
«Зараз я програмний директор «Кримського дому» як державної установи, яка фактично відповідає за гуманітарну політику по Криму – це і освіта, і культура, і права людини, і адвокація… Для мене це дуже особиста історія. До того я працював у комунікаціях, в піарі і в журналістиці. Але зараз я маю «приватний інтерес» - хочу якомога швидше повернутись до себе на батьківщину. Хочу повернутись туди, де немає жодних штучних кордонів. За ці 5 з половиною років моїми колегами та іншими організаціями зафіксовано приблизно півтори тисячі порушень прав людини в Криму. Політв’язні, викрадення, вбивства людей, постійні обшуки в оселях…», - зазначив спікер.
За словами Аліма Алієва, Крим за роки окупації дуже змінився – політично, культурно, соціально. Якщо раніше це була туристична зона, то тепер її перетворили на зону військову. Відбувається також мілітаризація свідомості, починаючи з вихованців дитсадків та учнів шкіл. А ще в розріз із міжнародним правом здійснюється штучна зміна демографічного складу населення півострова. І це не вперше: до окупації Криму часів Катерини ІІ частка кримських татар складала 95% місцевого населення, потім були штучні переселення, потім депортація 1944-го… До 2014 року в Криму жило 14% кримських татар, багато хто змушений був виїхати, знову відбувається заміщення населення. Якщо, за приблизними підрахунками, в період окупації з Криму виїхали до 50 тисяч осіб різних національностей, то за цей же час приїхали близько півмільйона нових мешканців із Росії.
«Відбувається формування штучного «кримського народу», а збереження кримськотатарської чи української ідентичності жителями Криму Росія вважає загрозою для себе», - зазначив Алім Алієв.
Він переконаний, що оскільки окупація України та війна почалася з Криму, то питання деокупації Донбасу не можна вирішити окремо, без деокупації Криму. І Українська держава та громадянське суспільство, не зважаючи на національності, мають поєднати зусилля, аби не залишити людей, які там живуть, наодинці з пропагандою і страхом, котрі нав’язує Росія. Натомість Україна для жителів окупованих територій має асоціюватися зі свободою.
«Зараз для нас важливо зберегти ідентичність, мову, культуру, згуртувати людей – культурними, освітніми, благодійними, медійними проектами – щоб ті люди відчували підтримку», - каже Алім Алієв. Дуже важливою він назвав підтримку політв’язнів та їхніх родин.
Присутні мали змогу поставити пану Алієву питання на актуальну тематику Криму, а завершив він розмову словами: «До зустрічі у вільному Бахчисараї!».
«Платформа ідей» - спільний проект Генерального Консульства Республіки Польща у Вінниці та ГО «Подільська агенція регіонального розвитку», метою якого є обмін думками, актуальними для Східної Європи та Балкан в культурній, політичній та економічній сфері для формування спільного бачення розбудови майбутнього України. Ініціаторами та основними доповідачами є випускники польських стипендіальних програм.