Головна / Новини / «Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування Вінниччини напередодні підписання Угоди про Асоціацію»

«Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування Вінниччини напередодні підписання Угоди про Асоціацію»

24/10/2013

«Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування Вінниччини напередодні підписання Угоди про Асоціацію» - такою була тема засідання круглого столу, що відбулося сьогодні, 24 жовтня, в конференц-залі Громадської організації «Подільська агенція регіонального розвитку».

Головним доповідачем в ході спілкування за круглим столом був науковий співробітник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Віктор Гречин, як співдоповідачі виступили виконавчий директор «Подільської агенції регіонального розвитку» Олег Левченко та політолог з Польщі Івона Юрковська. Нагоду висловити свої думки мали також місцеві експерти, представники громадських організацій та політичних партій Вінниччини.

«Щодо очікуваного підписання Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС в українському суспільстві висловлюється чимало позитивних та негативних очікувань, - зазначив у вступному слові Олег Левченко. - Круглий стіл має на меті розпочати на місцевому рівні неупереджену дискусію щодо переваг та викликів саме для Вінницької області від передбаченого Угодою про Асоціацію створення поглибленої та всеосяжної зони вільної торгівлі з ЄС (ПВЗВТ), окреслення та обговорення можливих наслідків для економіки регіону та окремих галузей».

Експерт Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Віктор Гречин презентував детальний аналіз умов Угоди про Асоціацію між Україною та ЄС (яка, до речі, в англомовному варіанті разом з додатками містить понад 2 тисячі сторінок), акцентувавши на пунктах, що стосуються впровадження Поглибленої зони вільної торгівлі та на її можливих економічних наслідках.

Окремо Віктор Гречин зупинився на регіональних особливостях, характерних для Вінницької області. Експерт наголосив, що Вінниччина є яскраво вираженим аграрним регіоном, агропромисловий сектор і пов’язані із ним види виробництва (харчова промисловість, виробництво добрив, сільськогосподарської техніки тощо) складають основу економіки Вінницької області. Низька середня заробітна плата і високий рівень безробіття є факторами, що формують інвестиційну привабливість регіону. Отже, після підписання Угоди про Асоціацію можна очікувати притоку іноземних інвестицій, особливо в трудомісткі галузі (при цьому можливе входження також і російських інвесторів, які орієнтовані на експортний ринок ЄС). Експерт зазначив, що підписання Угоди про Асоціацію сприятиме, серед іншого, загальному покращенню бізнес-клімату Вінниччини, однак наголосив, що потрібно пам’ятати і про «труднощі переходу» – загрозу для малих і середніх підприємств внаслідок агрегації виробництва в агропромисловому секторі, більш жорстку конкуренцію, необхідність навчання і, можливо, перекваліфікації для населення.

Політолог з Польщі Івона Юрковська висловила своє бачення можливих наслідків для України від Асоціації та Зони вільної торгівлі з ЄС, спираючись на євроінтеграційний досвід своєї країни. Що стосується Вінниччини як аграрної області, то особливо важливою стала її теза про те, що до початку процесу євроінтеграції сільських господарств у Польщі налічувалось близько мільйона, зараз їх кількість обраховується тисячами.

«Відбувся процес агрегації, об’єднання в холдинги, і пересічний селянин, який мав дві-три корови і клаптик землі, опинився в непростих ринкових умовах, декому навіть довелося почати займатися чимось іншим», - розповіла Івона Юрковська, зауваживши, що Польща, водночас, отримала досить потужну бюджетну підтримку від Євросоюзу на розвиток сільських територій.

Про ризик зростання рівня безробіття та про «великий конкурентний удар» по вітчизняному малому і середньому бізнесу говорив представник Партії Регіонів Владислав Старинець, який також висловив прогноз, що «всі ризики та можливі негативні наслідки від підписання Угоди про Асоціацію з ЄС ляжуть на плечі нинішньої влади як ініціатора євроінтеграції України».

Натомість представник ВО «Батьківщина» Владислав Рой зауважив, що тема євроінтеграції піднімалася ще з часу здобуття Україною незалежності, проте в останні 10 років влада «зупинилася і не могла визначитися, куди ми йдемо». Він також висловив сподівання на політичну волю Президента щодо виконання однієї з умов ЄС – розв’язання проблеми Юлії Тимошенко, а також вказав на брак роз’яснювальної роботи щодо переваг і ризиків угоди про Асоціацію.

Представник департаменту економіки та інвестицій Вінницької міськради Олена Ярмолінська висловилася за європейські правила і стандарти життя та зазначила, що міська влада на своєму рівні робить усе, аби Вінниця була справді європейським містом.

«Є 4 позиції, на яких будується зона вільної торгівлі – це зняття обмежень на рух товарів, капіталу, робочої сили та послуг. Усі вони вигідні для України, – зазначив депутат Вінницької міськради Олександр Парвадов. – Можна очікувати інвестицій, які сприятимуть розвитку економіки, покращенню якості товарів, а отже і підвищенню рівня життя громадян. Але модель економіки в Україні стара, радянського зразка. В області є лише одне підприємство, яке випускає продукцію європейського зразка (кондитерська фабрика), але 54% економіки області складає переробна промисловість, продукція якої за якістю хоч і не завжди гірша європейської, але не відповідає стандартам ЄС».

І Олександр Парвадов, і більшість інших учасників дискусії погодилися, що від угоди про Асоціацію з ЄС не слід очікувати швидкого настання добробуту і процвітання – перебудова економіки займе кілька років, і цей перехідних період може стати досить болісним. Тому необхідно докласти чималих зусиль, аби мінімізувати можливі ризики.



Круглий стіл у Вінниці відбувся в рамках проекту «Зона вільної торгівлі з ЄС: очікування регіонів напередодні підписання Угоди про Асоціацію», який реалізується Поліським фондом міжнародних та регіональних досліджень (м. Чернігів) у співпраці з Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій (м. Київ), Українською національною платформою Східного Партнерства та Асоціацією регіональних аналітичних центрів за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

За детальнішою інформацією звертайтесь:

Олег Левченко,

виконавчий директор ГО «Подільська агенція регіонального розвитку»

063 777 02 50