Головна / Новини / Водохреща за старовинним звичаєм відбулось у Северинівці

Водохреща за старовинним звичаєм відбулось у Северинівці

20/01/2012

19 січня в селі Северинівка Жмеринського району відбулося свято Водохреща. Старовинні канони і традиції цього дійства були відновлені під час фольклорних експедицій, організованих у Северинівці за підтримки Подільської агенції регіонального розвитку та ГО «Моя Северинівка». Записані в ході експедицій старовинні пісні допомогла розшифрувати, обробити і покласти на ноти керівник ансамблю з Вінницького педуніверситету «Душі криниця» Катерина Пірус.

Свято Водохреща (Йордана) відбулося на річці Рів, яка протікає через Северинівку. Було продемонстровано і християнські, і ще давніші українські обряди.

Фольклорний колектив «Калинове намисто» виконав низку різдвяних пісень, що прославляють Ісуса Христа. Після цього місцевий священик здійснив богослужіння. Потім почалось купання у крижаній воді, в якому разом із жителями Северинівки та гостями взяли участь керівники Жмеринської райдержадміністрації на чолі з її головою Юрієм Твердохлібом.

Для організації свята згуртувалась уся громада села, Северинівська сільська рада, колектив будинку культури, педагоги та учні місцевої школи, долучились громадські організації «Моя Северинівка» та «Подільська агенція регіонального розвитку».

- Це свято відбувається вже другий рік поспіль, на нього збирається весь район, - розповіла керівник культурно-освітнього проекту «Криниця на межі» Олена Заверюха. - А цього року родзинкою заходу став виступ колективу «Калинове намисто», який виконував автентичні пісні, що були популярні ще до приходу радянської влади. Загалом етнографічна реконструкція свята Водохреща вдалась дуже гарно – насамперед, завдяки активності северинівчан та підтримці й ентузіазму сільського голови Олександра Христюка, який безпосередньо керував усім процесом підготовки.

Участь «Калинового намиста» доповнили виступи фольклорних колективів з села Крищенці та зі Жмеринки. Жінки старшого віку з Крищенців також виконували автентичні пісні в оригінальній обробці керівника колективу.

На святі працювала польова кухня, і всі охочі мали змогу безкоштовно скуштувати зварену на вогнищі смачну юшку, кашу з грибною підливкою, бутерброди з салом, пиріжки з горохом, вареники тощо. А ще був спечений величезний коровай, який після северинівського Водохреща символічно розділили між усіма присутніми.