Головна / Новини / Уряд ухвалив Концепцію розвитку електронної демократії

Уряд ухвалив Концепцію розвитку електронної демократії

10/11/2017

08 листопада Кабінет Міністрів України ухвалив Концепцію електронної демократії в Україні на 2017-2020 роки та План заходів з її реалізації на 2017-2018 роки. До написання цього документу долучилось Державне агентство з питань електронного урядування та більш ніж 15  громадських організацій в складі Коаліції з розвитку електронної демократії, в тому числі й ГО «Подільська агенція регіонального розвитку».

Проте, політики з електронного урядування та електронної демократії – не є новими поняттями в українському суспільстві.

Громадська організація «Подільська агенція регіонального розвитку»  за підтримки Вінницької міської ради та Міжнародного Фонду «Відродження» ще в 2012 році створила Муніципально-громадський центр електронного урядування.

З 2013 року ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» проводить щорічне дослідження інструментів електронного урядування в 100 найбільших містах України. Партнерами дослідження в різні роки виступали Державне Агентство з питань електронного урядування України, Transparency International Україна, Асоціація органів місцевого самоврядування «Міста електронного врядування України», Асоціація міст України, Національна академія державного управління при Президентові України,  ГО «Європейський діалог»,  ГМ «ОПОРА.

В 2016 році ГО «ПАРР» разом з ГМ «ОПОРА», Асоціацією органів місцевого самоврядування «Міста електронного врядування України» - у співпраці з Державним агентством з питань електронного урядування України та Національною академією державного управління при Президентові України за підтримки Посольства Великої Британії в Україні провела експертне опитування «Практика використання інструментів електронної демократії громадськими організаціями в Україні» ГО «Подільська агенція регіонального розвитку».

ГО «ПАРР» була ініціатором створення прототипу Концепції в 2014 році в рамках плану дій із впровадження Ініціативи Партнерство «Відкритий Уряд» у 2014-2015 роках, а саме ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» разом із партнерами була відповідальною за розроблення Дорожньої карти розвитку електронної демократії.

Разом з тим, ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» ініціювала та разом із партнерами розробила  ряд політик  у сфері електронного урядування та електронної демократії.

Так, Зелена книга державної політики у сфері електронного урядування в Україні»  окреслила проблеми електронного урядування в Україні та пропозиції щодо їх вирішення. У ній були визначені основні напрямки розвитку е-урядування: електронна взаємодія органів влади, електронні послуги, відкриті дані та електронна демократія. Над документом працювала робоча група з розробки урядової політики у сфері розвитку електронного урядування при Віце-прем’єр-міністрові України – Міністрові регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Володимирі Гройсману за участі експертів Е-урядування реанімаційного пакету реформ.

Також була розроблена Біла книга державної політики з електронної демократії (розроблена «Стратегічною дорадчою групою з питань електронного урядування» (на чолі з головою Державного агентства України з питань електронного урядування Олександром Риженком) у тісній співпраці з Групою «Електронна демократія» Реанімаційного Пакету Реформ.

Висловлюємо подяку Програмі EGAP та Міжнародному Фонду «Відродження», яке надавало фінансову підтримку Стратегічній дорадчій групі та сприяло створенню Державного агентства з питань електронного урядування.

В 2015 році в 10 містах України відбулось обговорення проекту Білої книги з питань електронної демократії. Заходи відбулися у Вінниці, Львові, Луцьку, Миколаєві, Сумах, Ужгороді, Харкові, Херсоні, Черкасах та Чернігові.

Особливу подяку за підтримку в розробці Зеленої та Білої книг та фінансову підтримку громадських обговорень висловлюємо Національному демократичному інституту міжнародних відносин (NDI) та Агентству США з міжнародного розвитку (USAID).

Зелена та Біла книги, хоча й не стали прототипом державної політики у сфері електронної демократії в Україні через ряд помилок у комунікації з експертним середовищем, проте заклали основу для подальшої діяльності у цій сфері.

Тому, особливу подяку за постійну підтримку хочемо висловити Йорданці Томковій,  яка перезапустила цей процес та стала каталізатором написання документу і  миротворцем експертних баталій, які виникали під час його написання.

Так, в 2016 році  була створена Коаліція з розвитку електронної демократії в Україні, до складу якої в тому числі увійшла й ГО «Подільська агенція регіонального розвитку». В рамках діяльності із залученням широкого кола експертів була розроблена Концепція з розвитку електронної демократії в Україні на 2017-2020 роки та план заходів з її реалізації на 2017-2018 роки. 

Для підвищення ефективності документу  в березні – квітні 2017 року було організовані публічні обговорення в 6 містах України (Луцьку, Львові, Вінниці, Києві, Дніпрі та Одесі). Заходи проводились за фінансової підтримки програми EGAP та ГО «Подільської агенції регіонального розвитку» в рамках проекту «Лабораторія електронної демократії» за підтримки Фонду Чарльза Стюарта Мотта.

Окрім цього,  в квітні відбувались активні онлайн обговорення документу на платформі e-zakon.

Після чого, всі отримані коментарі від представників громадськості були розглянуті і внесені правки до Концепції та Плану дій.

Завдяки активній підтримці документу Державним агентством з питань електронного урядування України, зрештою 08.11.2017 року Кабінет Міністрів України ухвалив Концепцію електронної демократії в Україні. Згідно з цим документом, до 2020 року має бути створена вся нормативно-правова база для практичного впровадження е-демократії. Концепція містить мету, основні цілі та досягнення, що викладені у 53 комплексних заходах. Цим документом виконано зобов''''язання України №13 у межах міжнародної ініціативи "Партнерство "Відкритий Уряд", учасниками якої є 75 країн світу. 

Особлива подяка членам Коаліції, які знайшли час і доклали значних зусиль до творення надзвичайно важливого документу у сфері електронної демократії.

Святкуємо спільну перемогу!

Члени Коаліції: ВА “Інформаційна безпека та інформаційні технології”, ГО “Громадянське суспільство онлайн, ГО “Електронна демократія”, ГО “Клуб економістів”, ГО “Мій голос”,  ГО “Подільська агенція регіонального розвитку”, ГО “Українське піратське співтовариство”, ГС “Центр розвитку інновацій” при Національному університеті “Києво-Могилянська Академія”, Державне агентство з питань електронного урядування України, Інститут вищих керівних кадрів Національної академії державного управління при Президентові України, Клуб “Коло”, Місцева асоціація органів місцевого самоврядування “Асоціація відкритих міст”, Програма “Електронне врядування задля підзвітності влади та участі громади” (EGAP), Центр політико-правових реформ,  Центр політичних студій та аналітики “Ейдос”,  Transparency International Україна.