Головна / Новини / У рамках ІІ етапу проекту «Українське прозоре місто» Вінниця ділитиметься досвідом з Луцьком, Івано-Франківськом та Миколаєвом

У рамках ІІ етапу проекту «Українське прозоре місто» Вінниця ділитиметься досвідом з Луцьком, Івано-Франківськом та Миколаєвом

29/06/2014

Про європейський досвід впровадження інструментів електронного урядування для підвищення рівня прозорості в процесах ухвалення муніципальних рішень, про успішне використання цього досвіду у Вінниці, також про його поширення в інших містах України йшлося під час конференції «Прозорість міст як запорука ефективності реформ», що відбулася 27 червня в залі Вінницької міської ради. Співорганізаторами конференції виступили Вінницька міська рада та ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» – партнери, які спільно втілюють проект «Українське прозоре місто: Пілотна модель електронного управління для покращення надання адміністративних послуг», підтриманий Представництвом Євросоюзу в Україні.

Розпочався захід презентацією інструментів електронного урядування, впроваджених у Вінницькій міськраді. Участь у відкритті конференції та її роботі взяв секретар Вінницької міської ради, в.о. міського голови Сергій Моргунов. Він розповів, зокрема, про зроблені протягом останніх років послідовні кроки на шляху підвищення ефективності управління містом та поліпшення якості надання адміністративних послуг. За словами Сергія Моргунова, ці кроки почали активно втілюватися з обранням на посаду Вінницького міського голови Володимира Гройсмана (нині віце-прем’єр-міністра та міністра регіонального розвитку, будівництва і ЖКГ України).

«Електронні технології стали запорукою ефективного і оперативного виконання багатьох рішень. Що стосується програми «Прозоре місто», то ми однозначно двома руками підтримали цю ініціативу. Важливо, що громадські організації, зокрема і очолювана Олегом Левченком Подільська агенція регіонального розвитку, залучаються до цієї справи. Дякуємо їм за це», - зазначив в. о. Вінницького міського голови Сергій Моргунов..

За словами С. Моргунова, добре зарекомендували себе міський портал та різні електронні сервіси, покликані оперативно й ефективно надавати важливу інформацію громадянам. Позитивом є й те, що громадяни активно долучаються до управління життям міста. Якщо раніше серед звернень до міського голови переважала категорія особистих прохань про допомогу, то тепер, з впровадженням електронного сервісу звернень та спілкування в онлайн-режимі, громадяни вносять багато цікавих пропозицій.

«Я також дякую нашим словацьким партнерам з міста Мартін, які поділилися з нами досвідом. Обмін досвідом – це велика справа, завдяки цьому ми не будемо самі вигадувати щось нове, «відкривати Америку», а будемо застосовувати новітні технології, які вже ефективно працюють. І ми , у свою чергу, з радістю готові ділитися досвідом з іншими містами», - сказав Сергій Моргунов.

Історії впровадження європейської концепції прозорості в реаліях міста Вінниці торкнувся у своєму виступі виконавчий директор ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» Олег Левченко, який також виступав у ролі модератора дискусії. Він нагадав, як у 2006 році готувався перший стратегічний план розвитку Вінниці. Тоді про потреби міської громади опитали сотню підприємців, і один з опитаних сказав, що «міська рада – як чорна скринька, в яку щось надходить, і невідомо, що далі там відбувається».

«І тоді в стратегічний план Вінниці ми вклали також елементи прозорості. Без них марно намагатися втримати якісний рівень життя в місті. Електронне урядування тісно пов’язане з системою прозорості та з ефективністю, воно дає можливість бачити те, що за межами кабінету. Сьогодні впровадження концепції прозорості є особливо актуальним. Люди вийшли на Майдан не просто тому, що хотіли інших керівників, вони хотіли зрозумілості, прозорості і гідності», - зазначив Олег Левченко.

За словами Олега Левченка, відчуття необхідності, довіра і політична воля керівництва міста дозволили втілити цей проект. Завдяки цьому Вінниця сьогодні серед українських міст, найкомфортніших для проживання.

«Спільно з ІТ-департаментом міськвиконкому ми вже запровадили у Вінниці чимало корисних речей. Прозорість не має меж, це не просто скло, це прозорість процесів. Цифрове майбутнє настає дуже швидко і воно неминуче. Або ми будемо керувати цим цифровим майбутнім, або хтось інший це зробить замість нас... Наше завдання – зробити місто комфортнішим. І ще більше ми будемо раді, якщо вдасться передати цей досвід іншим містам. Адже прозорість – це інвестиції, інвестиції – це робочі місця, робочі місця – це розвиток економіки, розвинута економіка – це сильна держава, а сильна держава – це, зокрема, і перемога у війні з Росією», - розповів виконавчий директор Подільської агенції регіонального розвитку.

Також О. Левченко розповів про знайомство з досвідом словацького міста Мартін, напрацювання якого у сфері розвитку інструментів прозорості було обрано еталонною моделлю для «Прозорого міста».

Мартін – місто у північній частині Словаччини, яке в червні 2011 року було нагороджене сертифікатом «Краще врядування в публічному секторі» за перемогу в категорії «Попередження та протидія корупції в публічному секторі», а в листопаді того ж року отримало «Сертифікат кращої практики» Європейського Інституту Публічного Адміністрування, стало одним з найяскравіших прикладів належного урядування і володіє унікальним досвідом у створенні та впровадженні концепції Прозорого міста.

Гість зі Словаччини Йозеф Петраш, незалежний експерт у сфері впровадження та розвитку моделі «Прозорого міста», влаштував для присутніх презентацію досвіду м. Мартін у впровадженні моделі Прозорого міста.

Йозеф Петраш зазначив, що прозорість є, насамперед, інструментом у боротьбі з корупцією, адже навіть у розвиненій Європі більшість громадян вважають, що явище корупції є проблемою в їхніх країнах. Політична воля тих, хто при владі, також публічність, зокрема й із залученням ЗМІ – такі ключові фактори успіху на шляху впровадження прозорості назвав Йозеф Петраш. У своєму виступі він розповів, зокрема, про старт впровадження моделі Прозорого міста в Мартіні у співпраці з міжнародною антикорупційною громадською організацією «Transparency International», про такі цікаві й корисні «ноу-хау» муніципалітету міста Мартін як електронне дослідження громадської думки, день відкритих дверей в офісі мера, електронні онлайн-аукціони з державних закупівель, електронні розпродажі, щомісячний «обхід» мером певної частини міста за заздалегідь оприлюдненим маршрутом, можливість рядового громадянина виступити на сесії міськради, прозорі інтернет-сторінки політиків та кандидатів, на яких оприлюднюються їхні доходи та витрати на виборчу кампанію тощо.

«Корупція відбувається за закритими дверима, коли ніхто нічого не бачить. Натомість керівництво міста Мартін дійшло згоди в тому, щоб перебувати під постійним наглядом громадськості. Всі міські договори, рахунки, прийом на роботу працівників, оренда і продаж міської нерухомості, міське планування, грантові програми та надання житла оприлюднюються 24 години на добу 7 днів на тиждень…», - каже Йозеф Петраш.

Участь у спілкування взяли також представник координаційної ради Громадянської мережі «ОПОРА» та координатор виборчих програм у Львівській області Олександр Неберикут (розповів про проект комплексної оцінки індексу публічності міськрад); доцент кафедри інформаційних технологій та систем управління Одеського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України Ігор Куспляк (електронне урядування як інструмент формування відкритої та прозорої влади); представник Національної академії державного управління при Президентові України Андрій Яскевич (формування прозорої системи управління житловим господарством як складової мунiципального менеджменту); директор Департаменту інформаційних технологій Вінницької міської ради Володимир Романенко (досвід Вінницької міської ради у впровадженні моделі Прозорого міста); начальник відділу впровадження електронного врядування Миколаївської міської ради Володимир Ципляєв (використання інструментів інформаційної підтримки для забезпечення ефективного функціонування прозорого муніципалітету); в.о.керівника ЦНАП м. Івано-Франківська Богдан Питель (досвід впровадження елементів електронного урядування у м.Івано-Франківську).

Довідково. Місто Вінниця послідовне у формуванні прозорої та ефективної моделі місцевого управління та є одним із беззаперечних лідерів у розвитку системи електронного урядування в Україні. Протягом останніх років у Вінницькій міській раді було впроваджено ряд дієвих інструментів, що дають змогу підвищити ефективність управління місцевою громадою та якість надання адміністративних послуг. У 2007 році Вінницька міська рада сертифікована за міжнародним стандартом ISO 9001:2000, сертифікат якого був отриманий після аудиту британської компанії BSI. З 2009 року Вінницька міська рада володіє сертифікатом відповідності міжнародному стандарту ISO 9001:2008, що підтверджує успішне запровадження системи протидії корупційним загрозам.

Вінниця стала одним з лідерів у впровадженні технологій електронного управління серед міст України, постійно працює у напрямку розвитку новітніх інструментів формування прозорої, відкритої та ефективної влади.

У 2013 році розпочався проект «Українське прозоре місто: Пілотна модель електронного управління для покращення надання адміністративних послуг», розроблений спільно фахівцями ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» та Департаменту інформаційних технологій Вінницької міської ради та підтриманий Представництвом Європейського Союзу в Україні.

Основна мета проекту - створення пілотної діючої моделі Прозорого міста у Вінниці та формування алгоритму для реалізації концепції в інших містах України.

При цьому, як еталонну модель Прозорого міста було обрано досвід м. Мартін (Словаччина), яке володіє унікальними напрацюваннями в сфері розвитку інструментів прозорості. Зокрема, в червні 2011 року м Мартін нагороджене сертифікатом «Краще врядування в публічному секторі» за перемогу в категорії «Попередження та протидія корупції в публічному секторі», а в листопаді того ж року отримало «Сертифікат кращої практики» Європейського Інституту Публічного Адміністрування, стало одним з найяскравіших прикладів належного урядування та володіє унікальним досвідом у створенні та впровадженні концепції Прозорого міста.

Проект триватиме 24 місяці та буде втілений у два етапи:

Етап І (червень 2013 – травень 2014рр.) спрямований на створення, тестування та впровадження моделі Прозорого міста в м. Вінниця, заснованої на ІТ-рішеннях для покращення on-line доступу до інформації про місцеве самоврядування, доступ до адміністративних послуг та інших важливих муніципальних функцій.

Етап ІІ (червень 2014р. – травень 2015р.) передбачає поширення отриманого досвіду та впровадження пілотної моделі Е-урядування в трьох інших містах України: Луцьк, Івано-Франківськ та Миколаїв. Дані міста продемонстрували високу зацікавленість у формуванні прозорості надання адміністративних послуг на основі інноваційних ІТ-технологій.

В процесі реалізації першого етапу проекту було детально вивчено досвід м. Матін, проаналізовано рівень розвитку подібних інструментів у Вінниці, сформовано та впроваджено комплексну модель Прозорого міста шляхом проведення наступних заходів:

1. Модернізація зовнішнього Інтернет порталу Вінницької міської ради:

- реалізовано двоступеневу реєстрацію на зовнішньому порталі (авторизація з документами в одному з центрів надання послуг, та надання можливості користування послугами через Інтернет, та в майбутньому отримання картки-ідентифікатора мешканця);

- розроблено модуль он-лайн спілкування з диспетчерською/консультаційною службою;

- створено модулі для публікації відкритої інформації (оренда комунального майна, земельних ділянок, міські фінанси, місця розміщення реклами, розміщення гаражів, громадські слухання, розподіл муніципального житла, моніторинг спецтехніки);

2. Розробка та модернізація баз даних внутрішнього порталу для можливості он-лайн публікації:

- розроблено бази даних «Статистика по дитячим майданчикам (Існуючі, ті що плануються, прив''''язка до ГІС)»;

- здійснено реконструкцію бази даних "Рекламоносії" для можливості зовнішньої публікації;

- проведено реконструкцію бази даних «гаражі» для можливості публікації на зовнішніх ресурсах;

- здійснено реконструкцію та розробку модулів до бази даних «Об''''єкти нерухомого майна комунальної власності» - вільні і в оренді (преамбула, паспорт об''''єкта, фото, план, прив''''язка до ГІС, перелік і шаблони документів);

- створено базу даних департаменту фінансів (доходи бюджету, структура доходів бюджету, видатки бюджету, структура видатків бюджету, економічна структура видатків бюджету, видатки на соціальний захист);

- здійснено реконструкцію база даних договорів на благоустрій (з прив''''язкою до ГІС) та план робіт по благоустрою (виконані, заплановані) для можливості публікації на зовнішніх ресурсах;

- вдосконалено базу даних диспетчерської служби, для надання змоги проводити он-лайн консультації, та публікації на зовнішні ресурси;

- розроблено базу даних конкурсів по земельним ділянкам та її публікація

- проведено робіти по синхронізації баз даних які потрібно виконати при запуску модулів оператором;

3. Розробка сервісу перегляду модулів прозорого міста та інтеграції інформації з зовнішнього сайту на мобільних пристроях (android, apple ios):

- створено довідник для громадян та гостей міста (екстрені телефони, телефони закладів освіти/медичного обслуговування/музеїв та ін. з їхніми адресами);

- опубліковано розклад руху громадського транспорту;

- створено можливість поставити запитання та отримати відповідь від конкретного представника влади;

- створено додаток «Музейний гід»;

- створено Афішу та можливість замовлення квитків: театр/музей/кіно;

- створено додаток «Туристичний гід»;

- розділ «Новини офіційного сайту ВМР»;

- розміщено основні розділи офіційного сайту ВМР;

- можливість перевірки стану звернення в «Прозорий офіс»;

- можливість перевірки проходження черги в «Прозорий офіс»;

- проведено роботи, пов’язані з наповненням системи базовою інформацією;

4. Інтеграція модулів прозорого міста з геоінформаційною системою міста та її публікація для громадян:

-  вдосконалено сервіс «мапа звернень» для можливості публікації інформації з модулів прозорого міста;

-  оновлено сервіс «мапа звернень» для зручного доступу з мобільних пристроїв;

-  проведено роботи, які потребують початкової синхронізації інформації між сервісами.

Реалізація даних кроків дала змогу розробити вітчизняну модель Прозорого міста, яка може бути аплікована в інших містах України з метою формування дійсно прозорої та ефективної влади, подолання корупції, зростання довіри між громадянами та владою, підвищення доступу до інформації та покращення якості надання адміністративних послуг.

Ця публікація була підготовлена за фінансової підтримки Європейського Союзу. Відповідальність за зміст даної публікації покладається виключно на ГО «Подільська агенція регіонального розвитку». Інформація, наведена в даній публікації, ні за яких обставин не може розглядатися як така, що відбиває позицію Європейського Союзу.

Європейський Союз складається з 27-ми держав-членів, які вирішили послідовно об''''єднати свої ноу-хау, ресурси та долі. Протягом 50-ти років розширення вони разом створили зону стабільності, демократії та сталого розвитку, підтримуючи при цьому культурне розмаїття, терпимість та свободу особистості. Європейський Союз прагне розділяти свої досягнення та цінності з країнами і народами за його межами.

Сайт Представництва Європейського Союзу в Україні: http://eeas.europa.eu/delegations/ukraine/

Сторінка у мережі Facebook: http://www.facebook.com/EUDelegationUkraine