Головна / Новини / «Піаримо» наші страви у Європі

«Піаримо» наші страви у Європі

18/10/2011

Представити європейському споживачеві традиційні страви Віниччини – особливості їхнього приготування, приправи до них, ритуальні й обрядові трапези, повір’я і уявлення, пов’язані з їжею - така мета проекту Подільської сількогосподарської дорадчої служби (ПСДС) та ГО «Подільська агенція регіонального розвитку», підтриманого польською фундацією допомоги сільського господарства FAPA. Організатори переконані: Вінницькій області є чим здивувати закордонних гурманів.

- Ми збирали в селах нашу пам’ять - пам’ять смаків, голоси кухні. І не просто щоб отримати гарну картинку чи запис, а щоб це була добра система збереження історії та традиції, щоб ця система допомогла нам показати перспективу українського села - зокрема, й у розвитку туризму та створенні робочих місць, - зазначив керівник ПСДС Олег Левченко. - Ми спробували долучитись до європейського досвіду збереження кулінарних традицій, і нашими партнерами в цій справі став польський Фонд допомоги сільському господарству «FAPA» та Міністерство закордонних справ Республіки Польща.

Польський експерт Анджей Каласевич поділився досвідом реформування споживчої сфери у їхній країні. За його словами, у Польщі теж був час, коли споживачі кинулися до магазинів купувати запаковані в кольорове товари з Заходу. Але згодом виявили, що не все кольорове є якісним. Проте, поки зорієнтувалися, то багато національних виробників випало з ринку, бо не могли конкурувати. На щастя, протверезіння прийшло вчасно, і багато чого вдалося врятувати…

Які саме перлини польської кухні вдалося зберегти і навіть зареєструвати у Брюсселі як ексклюзивні європейські бренди для принаджування туристів з усього Євросоюзу розповів член правління польської Палати регіональних та місцевих продуктів Ян Зволінський. Він звертає увагу не просто на їжу, а на необхідність усвідомити значення культурної та кулінарної спадщини кожного невеличкого регіону.

- Кулінарна традиція - то є великий скарб, також то є наше здоров’я, - наголосив пан Ян. - Адже традиційні продукти - без хімії. Що більше ми будемо вживати своє, традиційне, то менше будемо витрачати на лікарню. Я скрізь вожу з собою баночку білого тертого хрону і показую людям. Як натуральний хрін може бути білим? У Польщі він традиційно жовтий, жо нього додають лимонний сік. В Україні - рожевий від додавання буряка. А це білий! У ньому якісь барвники, відбілювачі, стимулятори, пергідроль…

Ян Зволінський навів приклади традиційних польських продуктів, які є візитівками певних регіонів і активно популяризуються в Європі, приносячи прибутки місцевим громадам. Скажімо, колобрезький огірок славиться тим, що для його заквашування використовують тамтешню природну мінеральну воду. Біловезький мед - з вузьколистої липи, яку в інших краях не знайти. А ще є журавлина по-мермецьки, квасоля корчинська, жур (білий борщ), мазурська солонина (особливе підкопчене сало), міліцький короп без луски, сир корицінський, кандибал (напій з медом та лимоном, вигаданий колись у Львові) тощо.

- Не велике мистецтво - продати на базарі картоплю чи капусту за копійки, - каже польський гість. - А все, що ми з цими продуктами зробимо додатково - приготуємо по-особливому чи законсервуємо - це буде наша додаткова вартість, прибуток… У Польщі зараз близько 30 тисяч селянських господарств, які живуть із землеробства і тваринництва, а додатковим заробітком у них є агротуристичні послуги.

Також в рамках поекту «Розвиток та промоція традиційних продуктів Вінницької області» був виданий ілюстрований каталог дванадцяти традиційних страв Вінниччини.