Головна / Новини / Делегація з Вінниччини у Польщі переймала досвід об''''єднання громад

Делегація з Вінниччини у Польщі переймала досвід об''''єднання громад

03/07/2015

Українська делегація у рамках польсько-канадського проекту «Український шлях самоврядування», що реалізується Об''''єднанням сільських гмін Підляського воєводства та Подільською агенцією регіонального розвитку, тиждень перебувала в Польщі.

Сільські голови, учителі, підприємці, лісівники та депутати сільських рад сіл Жмеринського району (Северинівка, Сербинівці, Чернятин, Олександрівка) приїхали, щоб перейняти досвід та пересвідчитися, як виглядає співпраця об''''єднаних громад на практиці.

Гміна Корицин

Про досвід об''''єднання громад у Польщі, про переваги та труднощі розповів війт гміни Корицин Мирослав Лєх.

Мирослав Лєх - вуйт Гміни Корицин, член Спілки сільських гмін Республікі Польща (Związek Gmin Wiejskich RP) та голова Правління Спілки сільських гмін Підляського воєводства (przewodniczący Zarządu Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego). Неодноразовий лауреат різноманітних премії для кращих чиновників рівня самоврядування у Польщі.

За словами Мирослава Лєха, після об’єднання громад сільське самоврядування стало ні від кого нкзалежним – ні президент, ні прем’єр-міністр не можуть нав’язувати свою думку громаді.

«Звичайно, що є певні права, яких треба дотримуватись і виконувати, але якщо ти їх виконуєш, то претензійдо тебе нема», - зазначив Мирослав Лєх.

Як розповів вуйт гміни Корицин, усього, що зараз є і гміні вдалося досягти спільною співпрацею та роботою протягом багатьох років.

«Ми раніше їздили і інші країни і дивилися, скажімо, наприкла, на технології переробки та виробництва молока і дивувалися, що там такі технології. Зараз приїжджають до нас з інших країн і переймають наш досвід», - розповів Мирослав Лєх.

Гміна Корицин - сільська гміна, відома на всю Польщу своїми сирами, які належать до списку традиційних продуктів і зареєстровані як бренд у Брюсселі, також Корицин –  Столиця польської полуниці.

Напевне, для сільських громад Вінниччини буде корисним досвід Корицина, зокрема й у просуванні власної традиційної торгової марки, як наприклад, сільський корицинський сир, що зареєстрований як бренд у Брюсселі і продається в усьому Євросоюзі.

Із чотирьох шкіл зробили одну

У гміні Корицин було 4 школи. Після об''''єднання громад зробили одну.

 За словами директорки школи Еви Бояжинської, найбільшою проблемою було те, що потрібно було належним чином облаштувати будівлю школи.

Наразі учні мають гарну школу, до школи їх довозять автобусами. У школі є величезний стадіон, чудова бібліотека, два гарні комп''''ютерні класи та ще багато чого цікавого...

«У нас з цього року підручники будуть безкоштовні. Що стосується навчального процесу, то у початковій школі вчителька сама регулює тривалість уроку і діти мають змогу відпочивати», - розповіла директорка.

Українська делегація побачила на власні очі як відбувається навчальний процес у польській школі.

У рамках візиту до Польщі вінничани мали змогу побачити, як сортують та переробляють сміття.

Органи місцевого самоврядування у Польщі організували вивезення від населення посортованого сміття безкоштовно. Натомість за непосортоване доводиться платити. Таким чином польське населення заохочують сортувати сміття. Українська делегація побачила як сортують та переробляють сміття у гміні Корицин. Про деталі розповідав голова правління Мирослав Балакір.

Українська делегація побувала на засіданні Ради гміни Корицин, де вуйт гміни Мирослав Лєх представив звіт щодо виконання бюджету за 2014 рік.

Корицинські сири

Гміна Корицін - сільська гміна, яка на всю Польщу відома своїми сирами, що входять до списку традиційних продуктів польського Міністерства Сільського господарства та розвитку села.

Корицинський сир зареєстрований як бренд у Брюсселі і продається в усьому Євросоюзі. Українська делегація мала нагоду побувати селі Горщизна, де виготовляють сир та почути розповідь, як їх виготовляють.

Суховоля...

У місті Суховоля, яке належить до Підляського воєводства, українська делегація дізналася як працюють добровільні пожежні дружини.           

У Польщі функціонують добровільні пожежні дружини. Якщо сталася пожежа, то людина телефонує на номер 112, включається сирена і прибуває пожежна дружина. Державна служба проводить навчання для таких пожежних дружин. Під час навчання пожежники вчаться не лише рятувати людей, а й надавати першу медичну допомогу. Після закінченя навчання дається спеціальний сертифікат.

Такі добровільні пожежні дружини були б дуже актуальними для наших віддалених сіл, адже поки пожежний автомобіль дістанеться із райцентру за 40-50 км, іноді по бездоріжжю, буває вже запізно.

Є у Суховолі є Фундація, яка сприяє громадським організаціям в реалізації проектів. До ради організації входять представники гміни, які вирішують, як і на що краще скерувати кошти.

Директор секретаріату Фундації Міхал Матискел розповів українцям про те, як працює Фундація, як укладаються угоди з місцевими громадськими організаціями та як виконуються програми.

Татари в Польщі бережуть свої традиції

У польському селі Крушиняни моляться у мечеті, а небіжчиків ховають на мусульманському цвинтарі. Тут живуть литовські татари, які осіли на цій території ще XVII століття. Зараз у Польщі їх залишилося лише кілька сотень, однак вони бережуть ісламську віру, родинні традиції та повагу до предків.

А у ресторані «Татарська юрта», власницею якого є Дженнета Богданович, готують за традиційним татарським рецептом. Українці скуштували татарських страв.

Рибацькі локальні групи

У Польщі є Рибацькі локальні групи, діяльність яких полягає в розвитку риболовницької діяльності. Рибацькі локальні групи допомагають підприємствам тримати водойми в належному стані, реалізовувати проекти з покращення територій біля водойм, реконструювати відпочинкову зону, покращувати вартість продукту риболовлі та розвивати туризм. Все це створюється для того, аби підприємці могли робити більший акцент на туризм та рекламувати свою продукцію. Таким чином також пропагується і здоровий спосіб життя. Туристичний компонент діяльності бачила українська делегація.

Подальші кроки

Також українська делегація та польські експерти у Польщі обговорили подальші кроки у рамках проекту «Український шлях самоврядування», що реалізується Об''''єднанням сільських гмін Підляського воєводства та Подільською агенцією регіонального розвитку в межах територіальних громад Жмеринського району Вінницької області.

Виконавчий директор ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» презентував польським партнерам мапу об’єднання гормад. Українці та поляки обговорили проблемиі питання, які можуть виникати при об’єднанні громад та шляхи їх вирішення.

Загальнопольські Дні полуниці

Традиційно в кінці червня у Польщі відбувається фестиваль – Дні полуниці. До Корицина відкривати фестиваль приїхали Маршалек та Воєвода. Участь в урочистому вікритті фестивалю взяли виконавчий директор ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» Олег Левченко, сільський голова Северинівки Олександр Христюк та координатор проекту «Український шлях самоврядування» Інна Сандюк.

І на завершення поїздки були розваги: українська делегація побувала на загальнопольських Днях Полуниці, які вже 20-й раз відбувались у територіальній громаді (гміні) Корицин.

Під час цього свята відбувається презентація традиційних продуктів (зокрема, страв з полуницями та знаменитих корицинських сирів), творчі виступи, змагання в поїданні полуниці на швидкість, ігри та конкурси для дітей тощо. Родзинка свята – весела «битва», під час якої команди жбурляють одні в одних зрілими полуницями.

Представники української делегації, об’єднавшись із гостями з Італії та Литви, взяли участь у Полуничній битві «Корицин проти всіх» і здобули перемогу на полуничному «полі бою».

Команду суперника очолив війт гміни Корицин Мирослав Лех (голова Спілки сільських гмін Підляського воєводства).

До інтернаціональної команди увійшли, зокрема, директор школи Олег Шпаковатий та вчителі Антоніна Плахотнюк, Владислав Підгаєць і Михайло Рожок зі школи села Северинівка Жмеринського району, лісничий Павло Кичак, представник Северинівської сільради Олег Мазур, тренер з футболу Анатолій Бедрак та координатор проекту «Український шлях самоврядування» Інна Сандюк.