Головна / Новини / «Платформа ідей»: Новий роман та переклад книги презентував Андрій Любка у Вінниці

«Платформа ідей»: Новий роман та переклад книги презентував Андрій Любка у Вінниці

26/09/2018

25 вересня з презентації перекладу книги боснійського письменника Мухарема Баздуля «Концерт» у Вінниці розпочалася «Платформа ідей».

Сучасний український письменник і перекладач з Ужгорода Андрій Любка представив вінничанам свій переклад «Концерту». Він вивчав балканістику в Інституті Східноєвропейських досліджень Варшавського університету у 2012-2014 рр, саме там і опанував сербську й хорватську мови, а також ознайомився з літературою країн колишньої Югославії. Наслідком цієї пристрасної любові до Балкан та їхньої культури стало бажання ділитися найкращими книжками того регіону з українськими читачами.

«Дивно говорити у Вінниці 2018 року про концерт U2 в Сараєво, який відбувся 1997 року. Однак насправді аналогій з сучасними українськими подіями і тодішніми в колишній Югославії – досить багато, і не лише тому, що концерт тоді відбувся 23 вересня», - зазначив Андрій Любка, розпочинаючи розмову.

Розповідаючи про книгу, письменник пояснює, що до громадянської війни Югославія була однієї з найбагатших та найщасливіших країн тодішнього так званого «східного блоку», - пише вінницький інформаційний портал Veжа.

Попри те, що країна об’єднала в собі представників різних етносів та релігій, за рахунок соціалістичного устрою вона була практично атеїстична, тож особливих конфліктів на релігійному підґрунті до певного часу не виникало. Допоки не розпочалася війна.

«Це була навіть не війна шовіністів, а війна будинків, навіть сходових клітин. Зв’язки інколи доводилося розривати навіть у межах однієї сім’ї. Було страшно, коли людина йшла з дому не попрощавшись – це могло означати, що вона йде “на той бік”. І обстріли, які потім відбувалися, могли бути справою рук колишнього сусіда, – пояснює драматизм тієї історії Любка.

Все змінилося через два роки після підписання Дейтонських угод, коли в Сараєво анонсували концерт культового  гурту U2. Саме тоді в місто прийшов перший поїзд, аби якось довезти бажаючих потрапити на стадіон, де мав виступити Боно і команда.

На концерт прийшло 45 тисяч людей: сербів, хорватів, боснійців, мусульман, католиків, християн. Усі вони вперше, об’єднані улюбленою музикою, опинилися пліч-о-пліч після завершення бойових дій.

Як зазначається на Veжа, говорячи про паралелі, які можна провести між сучасною Україною і тодішньою Югославією, Любка найперше згадав проблему знелюднення окремих територій, які є економічно депресивними і де проблема посилилася через відкриття кордонів: так відбувається в Україні і так само тоді відбувалося зокрема у Сербії, особливо в прикордонних з Болгарією, районах. 

«Платформа ідей» - спільний проект Генерального консульства Республіки Польщі у Вінниці та Громадської організації «Подільська агенція регіонального розвитку, метою якого є обмін думками, актуальних для Східної Європи та Балкан, в  культурній, політичній та економічній сфері для формування спільного бачення розбудови майбутнього України. Ініціаторами та основними доповідачами є випускники польських стипендіальних програм. Інформаційний партнер - Veжа.

Також у цей день в Креативному просторі «Артинов» Андрій Любка презентував свій новий роман «Твій погляд, Чіо-Чіо-сан». Презентуючи книгу, письменник розповів, що писав її три роки, разом із героєм переслідував ворога, западаючи у депресії і радіючи успіхам.

«Це довгий процес написання, коли пишеш, потім перечитуєш і розумієш, що це не те, видаляєш і знову пишеш», - розповідає автор.

Він також зазначив, що роман написаний як детектив, бо хотілося, щоб читач був співавтором і співгравцем, сам додумав щось і співпережив.

«Художня література має давати можливість поринути в інший світ і автору, і читачу», - каже письменник.  

У новій книжці Андрія Любки  за сюжетом  п’яний суддя на пішохідному переході збиває на смерть молоду жінку і уникає покарання. Але чоловік збитої – не з тих, кого можна купити чи залякати, він краще втратить усе, та помститься.

«Твій погляд, Чіо-Чіо-сан» – це психологічний трилер про сучасну Україну, де вартість людського життя вимірюється хабарами, а вбивці стоять у перших рядах на церковних службах.

Фото Сергія Олійника та ГО «Подільська агенція регіонального розвитку»