Головна / Новини / Дрони і журналістика: у Вінниці вчилися керувати безпілотниками

Дрони і журналістика: у Вінниці вчилися керувати безпілотниками

22/03/2018

Сьогодні дрони, що застосовуються для фото та відеозйомки, все більше стають невід’ємною складовою багатьох сфер діяльності, зокрема й журналістики. 

В Україні наразі починають широко застосовувати безпілотники в журналістиці. Саме через актуальність теми Подільська агенція регіонального розвитку вирішила організувати тренінг з дрон-журналістики для місцевих журналістів/ток та громадських активістів/ток.

Учасники та учасниці навчання дізналися про використання безпілотних літальних апаратів у сучасній журналістиці та мали змогу попрактикуватись в управлінні ними.

Перший день тренінгу був більш практичним. Як розповів тренер Максим Зінчук, дрон-журналістика або безпілотна журналістика стала популярною в Україні під час Революції гідності в 2013-2014 роках.

«Безпілотники знімали протестуючих і показували таким чином масштаб протестів на Майдані Незалежності. У свою чергу журналісти один за іншим проводили розслідування, знімаючи за допомогою дронів величезні заміські садиби українських чиновників», - зазначив Максим.

За його словами, різниця між дронами і класичною фотозйомкою в тому, що сам процес отримання даних набагато здешевлюється. Для того, щоб зняти невеликий об’єкт, ніх-то не буде брати великий літак і витрачати багато палива. Зараз класичне аеро- фотознімання з літаків витісняється дронами та супутниками. Супутники стають набагато меншими в розмірах, а також мають щоразу кращі камери. Хоча з-за допомогою дронів знімати може будь-яка людина, чого ніяк не можна сказати про супутники.

Максим Зінчук зауважив, що головне у дрон-журналістиці – це безпека. З безпекою не може бути жодних компромісів. Етична журналістика – це відповідальна журналістика, а управління дроном означає, що ви взяли на себе відповідальність за безпеку тих, хто перебуває поруч з вами, тих, хто на землі і в повітрі.

«Drone Journalism Lab визначила три ролі в команді з роботи з безпілотником: пілот, спостерігач і журналіст. Пілот дрона відповідає за всі операції польоту. Він перевіряє справність дрона, оцінює повітряний простір, відповідає за безпеку та інформування інших членів команди.

Спостерігач – єдиний член команди, який може говорити з пілотом під час польотів (використання радіозв’язку не рекомендується). Спостерігач негайно повідомляє про будь-яке повітряне судно в повітрі, про будь-яку людину або транспортний засіб поблизу. Журналіст несе відповідальність за мету польоту і перевірку результатів після посадки. Він визначає, що йому необхідно для історії. Він також може виступати спостерігачем», - наголосив експерт.

Учасники та учасниці тренінгу спочатку тренувалися управляти дронами, а потім під відкритим небом спробувати себе в ролі оператора дрона і дізнатися про особливості застосування БПЛА.

Другого учасники та учасниці тренінгу більше дізналися про теоретичні аспекти застосування безпілотників. Про дрон-журналістику, виклики та перспективи розвитку розповіла доценткою Кафедри нових медій в університеті ім. Івана Франка Ірина Марушкіна.

«Використання літального апарату як методу отримання інформації повинно бути виправдане суспільною значимістю розслідування. Не рекомендується використовувати дрон, якщо є можливість зібрати інформацію безпечнішими способами», - зазначила пані Ірина.

Експертка детально зупинилася на основних моментах в роботі журналістів з дронами, зокрема  й на Законодавстві.

Захід відбувався у межах проекту «Лабораторія сучасного контенту для регіональних медіа», що реалізується ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» за підтримки Фонду розвитку ЗМІ U.S. Embassy Kyiv Ukraine