Головна / Новини / Йорданка Томкова у Вінниці: Відкриті дані на місцевому рівні: з чого починати?

Йорданка Томкова у Вінниці: Відкриті дані на місцевому рівні: з чого починати?

10/03/2016

Що таке відкриті дані? Як з ними працювати і чи потрібне для цього спеціальне навчання? Хто найбільше матиме користь з відкриття даних? Які ризики та перешкоди чекають на лобістів цього процесу? На ці та багато інших питань відповіла швейцарський експерт розвитку е-урядування в Україні Йорданка Томкова під час зустрічі з громадськими активістами, ІТ-спеціалістами та держслужбовцями у  iHUB Vinnytsia 9 березня.

На конкретних прикладах з інших країн та українських досягнень у цій сфері на державному рівні пані Томкова пояснила, з чого можна почати процес відкриття даних, тобто надання вільного доступу до різного виду офіційної інформації, статистичних звітів, опублікування їх на спеціальних порталах. Інформацією, яка найбільше цікавить громадян та ЗМІ у форматі відкритих даних, зазвичай є: реєстри та статистичні дані, що стосуються діяльності органів виконавчої влади; бюджетних надходжень та витрат; судових рішень; дані щодо роботи громадського транспорту; державних установ та закладів;  перепису населення; земельних кадастрів; клімату і погоди тощо.

Відкриття даних є складним і довготривалим процесом, і його результативність залежить від багатьох факторів – активності групи лобістів; розробки порталу відкритих даних на державному і місцевому рівнях, чіткого розуміння, які саме дані варто оприлюднювати в першу чергу і в якій саме послідовності; політичної волі правлячої еліти та рівня обізнаності засобів масової інформації щодо навиків використання таких джерел інформації. Для прикладу, у Швейцарії процес відкриття даних, створення відповідних законодавчих рамок та процедур тривав близько десяти років.

Нагадаємо, що в Україні у квітні 2015 року був прийнятий закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до публічної інформації у формі відкритих даних», 296 наборів даних вже є у вільному доступі на державному порталі відкритих даних http://data.gov.ua/, а на початку березня була оприлюднена Дорожня карта розвитку відкритих даних в Україні на 2016 р.