+38 (0432) 69 44 32
Головна » Напрямки роботи » Регіональний розвиток. Енергоефективність.

Регіональний розвиток. Енергоефективність.

2006-2007 рік ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» в рамках програми LED «Локальний економічний розвиток» розроблено «Стратегічний план економічного розвитку Вінницької міської ради». Експерти ГО ПАРР прийняли участь у проекті Локальний економічний розвиток. Було розроблено стратегічний план економічного розвитку м. Вінниці, розроблено та презентовано концепцію створення Вінницького інвестаційного парку (VIP). Моніторинг впровадження стратегії здійснювався організацією до 2011 року. До існуючої стратегії був розроблений операційний план, де експерти ПАРР здійснювали загальну координацію створення операційного плану впровадження стратегії розвитку Віницької області.

«Створення моделі адміністративно-територіальної реформи устрою Вінниччини»

2009 рік, ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» реалізувала проект «Створення моделі адміністративно-територіальної реформи устрою Вінниччини».

Адміністративно-територіальна реформа – це зміна, на законодавчій основі, системи поділу держави на територіальні утворення, відповідно до яких здійснюється організація та функціонування органів державної влади та місцевого самоврядування.

У ході реалізації даного проекту, за сприяння керівництва Вінницької обласної державної адміністрації, Вінницької обласної ради та відповідних адміністрацій на місцях, із залученням місцевих експертів, було вивчено історію розвитку адміністративно-територіального устрою області, здійснено паспортизацію усіх пілотних районів, що дозволило з’ясувати сучасний стан  інфраструктури досліджуваних територій.

На основі зібраної інформації експерти підготували аналітичні матеріали, що містять відомості про сучасний стан адміністративно-територіального устрою пілотних районів та можливості перспективи їх розвитку.

Проект впроваджувався в рамках програми «Участь громадян та незалежних експертів у плануванні та реалізації адміністративно-територіальної реформи», реалізацію якої у Вінницькій області запровадили експерти Подільської агенції регіонального розвитку, за фінансової підтримки Швейцарсько-Українського проекту «Підтримка децентралізації в Україні» та за участі МФ «Відродження», Фонду Східна Європа, Агентства США з міжнародного розвитку та Швейцарської агенції з розвитку та співробітництва.

2011 – проект «Розвиток локальних сільських громад у Вінницькій області», що був реалізований в партнерстві з ГО «Ініціатива» в співпраці з Фондом Програм для Сільського Господарства FAPA, фінансований у рамках програми польської закордонної допомоги Міністерства закордонних справ Республіки Польща.

Під час візиту до Польщі Голови сільських рад та громадські активісти, які були відібрані на конкурсній основі (всього 32 особи), мали змогу познайомитись із діяльністю і принципами роботи в сільських громадах, відвідали показові громади.

Навчальний цикл включав:

-       Участь у навчальному візиті до Польщі 5-12 червня 2011року, метою якого було безпосереднє знайомство з прикладами сфери діяльності органів місцевого самоврядування в галузі місцевого розвитку в Мазовецькому, Підляському та Свєнтокшиському регіонах, а також із щоденною роботою лідерів.

-       Участь у семінарах та практичних заняттях під загальною назвою «Співпраця як фактор розвитку сільських районів», які відбулись у Варшаві за підтримки Міністерства сільського господарства та розвитку села Польщі.

-       Участь у навчальному курсі та практичних заняттях під загальною назвою «Роль місцевого партнерства у збалансованому розвитку сільських районів», які відбулися у Вінниці з 29 вересня по 1 жовтня 2011р.

«Оптимізація адміністративно-територіального устрою Жмеринського району Вінницької області»

2012 рік: Інститут громадянського суспільства в партнерстві з ГО «Подільська агенція регіонального розвитку» реалізував проект «Оптимізація адміністративно-територіального устрою Жмеринського району Вінницької області», що був спрямований на створення умов для удосконалення адміністративно-територіального устрою району, як основи для побудови ефективної місцевої влади, відповідальної за вирішення питань місцевого значення та якісне надання різного роду адміністративних послуг. Модель оптимізації АТУ Жмеринського району було представлено під час підсумкового круглого столу. Презентація містила модель, історичні аспекти розвитку АТУ району, статистичні дані та наявний ресурсний потенціал Жмеринського району.

Проектна діяльність здійснювалась за фінансової підтримки Проекту міжнародної технічної допомоги «Підтримка децентралізації в Україні» (DesPro).

Досвід розбудови енергоефективної сільської громади.

22 серпня 2011 року в с. Северинівка  Жмеринського району Вінницької області в рамках проекту відбулося відкриття двох новаційних енергоощадних об’єктів: ФАПу та громадського спортивного комплексу.

Цей проект відбувся завдяки співпраці місцевої громади та ВОГО «Подільська агенція регіонального розвитку» в рамках довготермінової партнерської  програми «Енергоефективна сільська громада». Головна мета проекту: довести, що звичайна українська сільська громада може бути максимально енергетично самостійною. Звичайно громада зробила лише перші кроки, але сама ідея змушує бути амбітними та послідовними.

У лікарській амбулаторії загальної практики сімейної медицини силами громади був проведений ремонт з використанням сучасних енергозберігаючих технологій. Зокрема для опалення будівлі була використана система з сучасною автоматикою, що дозволяє мінімізувати витрати на її експлуатацію. Було проведено утеплення інженерних конструкцій. Тепер єдиним джерелом енергії для роботи теплового насосу є електроенергія, а її річні затрати в чотири рази менші, ніж витрати газу на опалення такої будівлі.

У будівлі старої майстерні з ремонту сільськогосподарської техніки тепер розташовується новий Комунальний спортивний центр зі всіма зручностями. Почав працював переобладнаний стадіон. Завдяки комплексному підходу вдалося забезпечити функціонування всіх інженерних систем будівлі за рахунок відновних місцевих ресурсів, що надалі буде щорічно економити бюджетні кошти сільської громади.

Були встановлені такі системи:

-          піролізний котел, який працює на дерев’яній щепі (опалення будівлі);

-          вітрогенератор (часткове, до 70%) забезпечення потреб в електроенергії;

-          вакуумний сонячний колектор (обігрів води для душових кабін).

Тож завдяки зусиллям громади, місцевої влади, сільського голови Олександра Христюка, регіональної влади, а також грантової бюджетної благодійної підтримки Всеукраїнського конкурсу територіальних громад, Вінницького обласного конкурсу територіальних громад, Фонду «Східна Європа» представникові ОБСЄ в Україні,  Посольства Нідерландів, благодійної спілки «Надія» (смт Муровані – Курилівці), ТОВ «Конкорд», Жмеринської райдержадміністрації, облдержадміністрації, Асоціації підприємств «Вінницятеплоенерго» (Ю.І. Іванов) та ГО «ПАРР» було відновлено будівлі та проведено енергоощадні заходи.

Також у 2010 році було відкрито «Навчально-демонстраційний Центр енергоефективності у сільських територіях» (жовтень 2010) завдяки проекту «Енергофективне село» (Формування науково-методичного майданчику енергоефективних технологій на прикладі Северинівської сільської ради) за підтримки  Посольства Королівства Норвегія.

Цього ж року 24-25 липня в с. Северинівка пройшов  Energy Camp «Енергоефективне село - здорові громади», організатором якого є «Greencubator» - Українська мережа енергетичних інновацій. Energy Camp зібрав лідерів громад, громадських організацій, підприємців, журналістів, винахідників та інноваторів для того, щоб поділитися досвідом, зокрема северинівським.

    Багато зроблено в громаді  завдяки самоорганізації та власній ініціативі. Так, у 2007 році від блискавки згорів дитячий садочок. Сільский голова Олександр Христюк домігся фінансової допомоги в облдержадміністрації на ремонтні матеріали та обладнання, а громада села власними силами відбудувала дитячий садочок у напівзруйнованому приміщені. Новий рік діти вже святкували в новому садочку. Протягом останніх двох років було добудовано частину приміщення для однієї групи дітей. На сьогоднішній день дитячий садочок приймає 45 дітей. Всього в селі 196 діток дошкільного віку, тож виникає потреба в додатковій добудові.

Власним та кредитним коштом у 2001-2002 рр. було збудовано водогін та газогін.

Завдяки коштам програми ПРООН та Европейської комісії в рамках програми «Місцевий розвиток орієнтований на громаду» було придбано шкільний автобус.

В громаді працюють й іноземні волонтери. 2 роки поспіль волонтери Програми EVS організовували в громаді «Школу ремесел». За проектом волонтера Корпусу Миру США Майкла Діксона збудовано літній амфітеатр.